Bu yıl yaz sonuna kadar Ukrayna’ya, başkenti Kiev’in sokaklarına kurulacak 20-30 makine de dahil olmak üzere 150 Bitcoin ATM’si kurulacak.

Kuna Bitcoin Agency’nin kurucusu Michael Chobanian ve Kuna Cryptocurrency Exchange, bu hafta UBR’ye verdikleri röportajda yaklaşık 20-30 Cryptomat Bitcoin ATM’lerini Kiev’de kuracaklarından bahsetti. Ayrıca şunları söyledi:

“Yıl sonuna kadar Ukrayna genelinde 150 Bitcoin ATM’leri kurulacak. Bu bizimle iletişime geçen bir müşterinin isteği üzerine gerçekleştirdiğimiz bir iştir.  Artı girişimciler tarafından bu işle uğraşmak, terminal satın almak ve kripto para satmak konularında Ukrayna genelinde çok fazla talep var.”

Şu anda BTM’lerin küresel çapta takip edildiği web sitesi Coinatmadar’ın verilerine göre Ukrayna’da sadece bir tane BTM(Bitcoin ATM) var. Bu al-sat işlemi gerçekleştiren BTM nisan ayı sonlarında kurulmuş ve Güney Ukrayna’nın Karadeniz liman kenti Odessa’da bulunuyor. UBR’ye göre ülkedeki ilk BTM bu.

Bitcoin hizmet sağlayıcısı BTCU’nun 2014 yılında bildirdiğine göre BTM dışında Bitcoin satışı yapan yaklaşık 4.000 terminal mevcut. Bunlar BTM değil ancak müşteriler BTCU web sitesinde bitcoin sahibi olabilmek için buralardan fiş satın alabiliyorlar.

Web sitesine göre, 150 BTM bu yıl Bitcoin, Ethereum, waves ve golos satışını desteklemek üzere kurulacak. Buna ek olarak “birçok rakibin aksine Cryptomat kullanıcı tanımlama gerektirmeyecek.” Ukraynalılar yerel para birimleri hryvnia kullanarak kripto para birimleri satın alabilecekler.

Chobanian ayrıca herkesin Bitcoin ATM işine girebildiğini açıkladı. Ukrayna’daki kripto para kurallarının eksikliğini gerekçe gösterek ” Bu işe atılmak için lisansa ihtiyacınız yok.” dedi. Ve ” Hiç kimse kahve makinesi işi için lisans almaz. Bu da Ukrayna’nın güzelliği.” diye ekledi.

Kaynak: Koin Bülteni