Blockchain teknolojisinin endüstriye resmen kabul edilmesi, petrol ve gaz şirketlerini sevindirdi. Petrol ve gaz endüstrisinde, 2014’ten bu yana görülen rekor seviyedeki petrol sıkıntısı nedeniyle, endüstrinin bazı konularda değişme uğramak  zorunda kaldığı düşünülüyor. Şirketler de hayatta kalmak için bu duruma hızlı bir şekilde adapte oldular.

Şirketler Bir Araya Geliyor

Ethereum tabanlı proje geliştiricisi ConsenSys ve Paris merkezli nakit-sipariş otomasyon şirketi AmaltoEthereum tabanlı bir Blockchain teknolojisi geliştiriyor. Ondiflo adındaki bu ortak girişim, siparişten başlayıp ödemeyle sonlanan süreç için dijital çözümler üretecek. Sayısallaştırılmış süreç; planlama ve sevkıyatın iyileştirilmesi, boşaltılan sıvı hacminin doğru ölçülmesi, hassas faturalandırma, gelir sızıntısının önemli oranda azaltılması ve sıfıra yakın düzeyde kodlama hatası gibi faydalar sağlayacak ve senkronize bir çevrede üretim ve gelir artışı sağlayacak.

Kağıttan Dijitale Geçiş

Ondiflo, ABD petrol ve gaz endüstrisinin kalbi olan Houston, Texas‘ta yer alacak. Şirket, Ethereum‘un akıllı sözleşmelerini, endüstrinin yukarı, orta ve alt sektörlerinde yer alan petrol sahası hizmetleri iletişim servisleri ile ilişkili siparişten nakit süreçleri hızlandırmak ve geliştirmek için kullanacak. Şu anda hala fiziksel evrak işleyerek yürütülen ve normal şartlarda günler süren işlemler bu teknoloji sayesinde birkaç saat içinde halledilebilecek. Dahası, teknolojinin kurulması ve sürecin benimsenmesinin ardından, hata potansiyelindeki azalma sayesinde şirketler artan kârlarla bağlantılı olarak genel bir verimlilik artışı görecekler.

ConsenSys‘in kurucusu Joe LubinBlockchain‘in gücünü şöyle özetliyor:

“Petrol ve gaz tedarik zinciri endüstrisindeki ilk girişimlerinden biri olan Ondiflo, tüm operatörlerin ve hizmet şirketlerinin, Ethereum platformu tarafından mümkün kılınan sayısallaştırma, otomasyon, kayıtların kesintisiz ve istikrarsız değişiminden yararlanabileceği bir çözüm sunacak . Ondiflo, günümüzde hala elle ve kağıt üzerinde yürütülen süreçlere büyük oranda verimlilik sağlayacak.”

Borç Hesaplarında Kolaylık Sağlanacak

Petrol ve gaz endüstrisinde şirketler genellikle sipariş tarihinin üzerinden 90 gün geçmesinin ardından paralarını alır. Bir şirket ne kadar uzun süre alacak tahsilini gerçekleştiremezse şirketin nakit akışının bozulma ihtimali de o kadar yüksek olur. Böyle durumlarda, şirketler müşterilerine kredi kullandırmayı tercih ediyor. Ondiflo sayesinde bu işlem de kolaylaşacak.

Ondiflo İçin Sıradaki Adım

15 Şubat günü Blockchain teknolojisi için bir toplantı düzenlenecek ve bu toplantının sonunda Ondiflo‘nun kullanımının başlatılması için bir plan hazırlanacak. Toplantı gününden sonra bu konuda daha çok gelişme yaşanması bekleniyor.

Kaynak; KoinBülteni