Bitcoin Core geliştirme ekibinin ölçeklendirme sorununa getirdiği çözüm önerisi Seg-Wit, başarıyla kilitlendi. Piyasa ve yatırımcılar, bitcoin’e hiç olmadığı kadar güveniyor ve SegWit sonrası manzara bir hayli olumlu görünüyor.

Beklenen SegWit aktivasyonunun bitcoin’in yukarı yönlü hareketinin en büyük sebebi olduğu aşikâr. 2015’ten beri çözüm aranan ölçeklendirme sorununun çözülmesiyle birlikte bitcoin tarihinde yepyeni bir sayfa açılıyor.

Ancak fiyat artışını sadece SegWit aktivasyonuna dayandırmak son derece yanlış. 2017 yılında bitcoin, sıradan vatandaşlar, kurumsal yatırımcılar, dev şirketler ve satıcılar tarafından müthiş bir şekilde benimsendi ve ana akım medyada bitcoin patlaması yaşandı.

Bitcoin’in bu derece yaygın bir şekilde benimsenmesi, uzun vadeli yatırımcılar açısından “dijital altın” ve “güvenli liman” olarak algılanmasının yanı sıra artık daha çok kabul gören bir dijital para hâline gelmesine sebep oldu.

Fiyat artışının sürmesi için üç temel sebep

Bitcoin fiyatının önümüzdeki aylarda üç ana sebepten ötürü yükselmeye devam etmesi bekleniyor: Kurumsal yatırımcıların sahaya inmesi, ölçeklendirme sorununun getirdiği belirsizliğin giderilmesi ve dev dünya ekonomilerinin bitcoin’i yasal olarak tanıması.

Kripto paraların günlük hacimleri, şu sıralar 5.5 milyar dolar gibi inanılması güç değerlere ulaştı. ETH ve BTC, toplamda 3 milyar dolar ile başı çekiyor.

Geliştirilen projelerle kurumsal yatırımcıların yüksek likidite avantajıyla daha büyük boyutta yatırım yapmasının önü açıldı. 2.13 trilyon dolar değerindeki varlığı denetleyen Fidelity Investments bile bitcoin ve ethereum’a yatırım yaptıklarını açıkladı.

Gerçekleşmesinden korkulan hard fork’a dair korkuların giderilmesi de kripto yatırımcılarının iştahını tekrar kabarttı. Bir diğer deyişle yıllardır korkulan gerçekleşmedi ve BCH  hard fork’unun bitcoin ağına ve değerine etkisi minimum düzeyde oldu. Bitcoin kullanımının şu sıralar hiç olmadığı kadar arttığı gözlemleniyor.

Kaynak: Cointelegraph , Coin-Turk