Rusya İletişim bakanı Nikolay Nikiforoy’dan alınan bilgiye göre; Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin yaptıkları kapalı toplantı sonrasında piyasaya Ulusal bir Kripto Para sürülmesini talep etti.

Bakan,Dijital para birimi veya kripto Ruble’nin piyasaya sürülmesinin ardından, diğer kripto para madenciliğinin yasaklanacağını ve hükümet tarafından tamamen düzenleneceğini söyledi.

Nikiforov “Kripto Ruble’yi Piyasaya sürmemizin basit bir nedeni olduğundan emin olduğumu beyan ederim ki o da ; Eğer biz yapmazsak Avrasya Ekonomik Topluluğundaki komşularımız bunu birkaç ay içerisinde yapacaklardır” dedi

Kripto Ruble’yi içeren tüm mali operasyonlar bakanlığa göre vergilendirilecektir. Ayrıca vergi değer takdirine uygulanacaktır.

“Bir kripto  para alınıp satılırken kazanılan farkın oranı %13 olacaktır. Sahibi, kripto Ruble’lerin ortaya çıkma nedenini Rus rublelerine dönüştürdüğünde açıklayamazsa, onun için vergi toplamının yüzde 13’ü olur “dedi.

Rusyanın Ekonomi ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Oleg Fomichev’e göre ; Ulusal dijital para biriminin uluslar arası pazara taşınacağını ve sadece ülke içinde dolaşan bir para birimi olmayacağı konusuna vurgu yaptı.

“Bu gizli bir para birimi olmamalı ama Devlet tarafından kontrol altına alınmış olan bir para birimi olmalı ve Dijital ekonominin ışığındaki dijital para sirkülasyonu sağlanabilmeli ve ekosisteme uyumlu olmalı.” dedi.

Kaynak; rt.com