Bir silikon vadisi startup’ı olan Lino, kullanıcılarının beğenisine sunacağı merkezsiz ve tamamıyla topluluğa ait olan bir video dağıtım sistemiyle YouTube platformuna rakip olmaya hazırlanıyor. Bu platformun; mevcut sistemde aracı olarak faaliyet gösteren unsurları ortadan kaldırarak içerik yaratıcılarına daha adil koşullar sağlaması bekleniyor.

Streamspace, Flixxo, Viuly ve Stream gibi benzer konseptler geliştiren ve bu sektörde bir hayli etkili olan rakiplerle büyük bir rekabet halinde olan şirket, Çin merkezli büyük çekirdek yatırımcı Zhenfund’ın güven oyunu alarak 20 milyon dolar yatırım aldı. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulan bu durum halka kapalı bir token satışı aracılığıyla gerçekleştirildi.

Şirketin sahip olduğu misyonu ifade eden web sayfası; YouTube platformunun içerik yaratıcıları üzerinde etkili olan “büyük bir gücü” elinde bulundurduğunu ve platformun daha çok kâr etmeye odaklandığını, bunların neticesinde gerçek içerik yaratıcılarının büyük zararlar gördüğünü vurguluyor.

Bu konuya ilişkin site üzerinden yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Çözüm; kolektif bir şekilde sahip olunan ve platformda bulunan içerikler tarafından elde edilen değerlerin, hiçbir aracı olmadan doğrudan içerik yaratıcılarına dağıtılmasını güvence altına alan merkezsiz bir dağıtım ortamı oluşturmaktır.”

Şirketin sunduğu LINO token’ler, sistem dahilinde geçerli olan para birimi olarak işlev görecek ve kullanıcılar bu token’ları, içerik üreterek ya da dağıtarak elde edebilecekler. Bu token’lara bir kullanıcı olarak sahip olmanın bir diğer yolu ise Lino blockchain’i üzerindeki uygulamaları ve altyapıyı geliştirmek. Başka bir deyişle, içerikleri sağlamak için node olarak işlev gören kullanıcılar token elde edecekler. Ayrıca grup tarafından paylaşılan bir Medium gönderisine göre içerik yaratıcılarının da token elde edebilecekleri doğrulanıyor.

Öte yandan Lino’nun web sayfasında şu ifadelere yer verildi:

“Merkezsiz, eşten eşe içerik iletim ağlarına (CDN) olan inancımız tam. Ancak mevcut projeler, masrafları karşılamak ve istikrarlı durmak için hazır görünmüyorlar.”

Teknoloji ile ilgili haberlerin paylaşıldığı haber platformu TechCrunch’a göre Lino, bir açık artırma sistemiyle merkezsiz bir CDN sağlamayı hedefliyor. Bu açık artırma sayesinde kurucular, yüksek standartlarda bir platform oluşturulabileceğine inanıyorlar.

İçeriklerin değerleri, kullanıcıların gösterdikleri ilgiye göre belirlenecek. Buna göre dolandırıcılık faaliyetleri ve botların sistemi manipüle etmelerine olanak verilmeyecek. Ayrıca “açık artırma” sistemi insanların ilgilerinin bir yansıması olarak da yorumlanabilir. Buna göre daha ilginç ya da daha yeni içerik ekleyen kullanıcılar, daha az ilgi çekici içerik ekleyen kullanıcılara göre daha fazla ödül elde edecekler.

Lino baş yöneticisi Wilson Wei, TechCrunch’a yaptığı açıklamalarda içerik yaratıcılarının bu yeni platformda, YouTube’dan ya da bir diğer platform olan Twitch üzerinden elde ettikleri kâra göre üç ila beş kat daha fazla kâr elde ettiklerine işaret etti.

Bu yıl içerisinde başlatılacak olan bu ürünün ne gibi sonuçlar elde edeceği blockchain meraklıları tarafından ilgiyle takip edilen bir konu iken Wei, platformun tasarımına olan güvenini belirterek şu ifadeleri kaydetti:

“İçerik ekonomisi oldukça büyük ve bizim merkezsiz organizasyon konseptine olan inancımız tam. Bunu neden yapmayalım ya da bu devrimi neden video içerikleriyle başlatmayalım?”

Kaynak: Cointelegraph