Bilişim Zirvesi tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Platformları etkinliğinin bir yenisi 26 Nisan tarihinde CVK Park Bosphorus Taksim’de gerçekleştirildi. “Entegre Siber Güvenlik” ana başlığı altında düzenlenen etkinlik, siber güvenlik firmaları kadar, siber güvenliği firmalarına doğru adapte etmek isteyen bilgi işlem liderlerini de ağırladı.

Hukuksuz blok zinciri yetersiz kalacak!

Entegre Siber Güvenlik etkinliğinde siber dünyaya blok zinciri penceresinden bakan konuk ise Proofstack ve Copyrobo Kurucu Ortağı Av. Kadir Kurtuluş oldu. Kurtuluş, Proofstack olarak San Francisco’da gerçekleştirilen bir organizasyon tarafından umut vadeden 3 blok zinciri projesinden bir olduklarını belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Blok zincirini bir teknolojiden ziyade bir felsefe olarak isimlendirmek daha doğru olur. Otoriteye güven çevresinden kurulu organizasyonlar artık küresel konsesüs mimarisi üzerinden işliyor. Bu durum sadece finans çevresinde değil, pek çok alanda böyle oluyor ve olacak. Blok zincirinin beraberinde getirdiği hız, küreselleşme, şeffaflık gibi artılar var. Ancak bu yaklaşımı hukuk normuna oturtamadığımız, yapay zeka entegrasyonuna sahip hale getiremediğimiz bir düzende blok zinciri yetersiz kalacak” dedi.

Blok zinciri ile nelerin değiştiğine değinen Kurtuluş, “Yeni yaklaşım ile artık anonim olmayan, yani siber tehditlere açık adres veren yapılardan kurtuluyoruz. Merkeziyetçiliğin yıkıldığı bu düzenle varlıkların hem sahipleri hem de paydaşları tarafından kontrol edilebildiği şeffaf platform oluşturuyor” dedi.