Avustralya’da milletvekillerinin Bitcoin’i resmi para birimi yapmak için çalışmalar yürüttüğü bilgisine ulaşıldı.

Avustralyalı haber ajansı  Sydney Morning Herald’ın yaptığı habere göre ülke temsilcileri ve sol görüşlü partiler bu iddialı çalışmaları ciddi olarak destekliyorlar. Hükümete geniş bir çağrıda bulunmak ve blockchain teknolojisini benimsetmek için yapılan bu destekler görünüşe bakılırsa karşılığını bulacak…

Ülke yöneticilerinden Jane Hume ve Sam Dastyari, ülkenin blockchain ve kripto para teknolojileri hakkında daha aktif olması gerektiğini düşünerek, bu çalışmalara önderlik ediyorlar. Bu çalışmaları genişletmek için Parliamentary Friends of Blockchain adı altında kurdukları,  Türkçe anlamını “Parlamenter Blockchain Dostları” olarak yorumlayabileceğimiz bu grupta konu üzerinde çalışmalar yürütüyorlar.

Meclise sunulan önerilerin arasında Avustralya Merkez Bankası’nda kripto paraların diğer dövizler gibi işlem görmesi adına da talepler yer alıyor.

Haber kaynağına göre Dastyari yaptığı açıklamada;

“Bu hareket Avustralya Merkez Bankası ve Avustralya finans kurumları için büyük bir devrim olacaktır. Yapmak istediğimiz şey bu devrimci harekete destek verecek politik ortamı hazırlamaktır.”

sözlerine yer verdi.

AVUSTRALYA KRİPTO PARALARA SICAK YAKLAŞIYOR

Nisan ayında, Avustralya Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kripto paralar ve blockchain teknolojisi hakkında bir çalışma grubu kurduğunu duyurmuştu.

Avustralya İşçi Partisi lideri Bill Shorten‘ın haziran ayında yaptığı açıklamada ise ülkede Bitcoin kullanımı konusunda sıkı kontrol çağrısının üstünde dururken aslında bu konuda ileride muhalefet olabileceğini gösterdi.

Kaynak: Koin Bülteni