Victoria/Avustralya’da Wooranna Park İlkokulunda öğrenciler Bitcoin ve kripto parateknolojilerini ilk elden tanıma fırsatı yakaladı. Okul tarafından başlatılan bu program öğrencileri Blockchain teknolojisiyle tanıştırmak için bir takım girişimler içeriyor. Okul, aynı zamanda Wooranacoin adını verdikleri benzersiz bir kripto para yarattı.

“SCHOOL ON THE BLOCKCHAİN” ADIYLA BAŞLATILAN PROGRAM ÖĞRENCİLERE BİTCOİN VE KRİPTO PARA TEKNOLOJİLERİNİ TANIMA FIRSATI SAĞLIYOR.

Programın geliştirilmesi 5 yıl sürdü ve Melbourne’da bulunan The Blockchain Centre‘dan önemli destekler alındı.

Programı yöneten Keiran Nolan, bunun öğrencilere ne kadar fayda sağlayabileceğiyle ilgili oldukça heyecanlı. Nolan açıklamasında:

“Wooranna Park’ın sosyoekonomisi düşük. Eskiden, bunun anlamı okula gelen öğrencilerin çoğunun düşük sosyoekonomik statüde yaşayacağı anlamına gelirdi.Fakat şimdi bu teknolojisi sayesinde bu bölgelerin gelişmesine katkıda bulunarak geleceği de değiştiriyoruz.” dedi

Program, hazırlıktan başlayarak 6.sınıfa kadar devam ediyor. Öğrencilere Bitcoin ve kripto para teknolojileri hakkında geniş bir yelpaze sunuyor. Program aynı zamanda öğrencilerin günlük yaşamlarında Blockchain teknolojisine dayanan işler yapmasını da kapsıyor. Okul daha önce de birçok yenilikçi projeye imza atmıştır. Öğrencilere bulut teknolojisi, Blockchain ve Minecraft, oy kullanmanın önemi, Steam Blockchain Merkezi ve sanal gerçeklik gibi konularda fikir sahibi olma imkanı sunmuştur.

 OKUL WOORANNACOİN İSİMLİ KENDİ KRİPTO PARASINI YARATTI

Nolan öğrencilerden aldıkları geri bildirimlerin “oldukça pozitif” olduğunu dile getiriyor. Hatta Nolan’ın söylediğine göre öğrencilerle arasında paranın nereden geldiği, neden önemli olduğu ve çevre gibi yetişkinlerin yapacağı türden konuşmaların geçtiğini belirtiyor. Bir öğrenci ise :

“Neden hala Blockchain üzerinde evrensel bir temel gelirimiz yok?” diye sormuş.

Woorannacoin’in çıkış fikri farklı olsa da daha sonra bunu öğrencilere kripto paraları öğretmek için bir birim olarak kullanmaya karar vermişler. Nolan’ın belirttiğine göre, daha şimdiden kendi ICO‘larını yaratmak isteyen bir grup 4.sınıf öğrencisi var.

Kaynak : KoinBülteni