Dünyanın en büyük tam elektronik hisse senedi borsalarından biri olan Nasdaq, blockchain alanında faaliyet gösteren genç Fransız şirket Stratumn’a maddi olarak destek olacağını açıkladı. 7 milyon euro’luk yatırım, gelişmiş kriptografi teknikleriyle blockchain altyapısını düzenlemek ve korumak için çalışan şirkete hız kazandıracak.

Teknolojik endeksler ile sürekli olarak ilgilendiği bilinen Nasdaq, yatırımın Stratumn’un çalışan kadrosunu iki katına çıkaracağını ve böylelikle markette daha güçlü bir şekilde yer alabileceklerini belirtti.

Nasdaq’ın geçen yıldan beri Stratumn ile temasta olduğu, hatta birtakım deneysel projeler üstüne de çalıştıkları biliniyordu. Yapılan fon sağlamanın ardından da, Stratumn’un teknolojik altyapısından yararlanılarak ortak bir araştırma çalışması yapılması planlanıyor.

Nasdaq’ın kurumsal strateji bölümü başkanı Jean-Jacques Louis, gerçekleşen yatırımın geçmişte yapılan ortak araştırma çalışmalarının bir sonucu olduğunu belirtiyor. Ayrıca Louis, gelecekte yapacakları işlerin finansal teknoloji alanında yenilikçi ve özgün ürünler geliştirmek için olacağını, bu sayede müşterilerinin de bu ürünlerden yararlanabileceğini söyledi.