25 Mayıs 2017’de Wal-Mart, ABD Patent ve Ticari Marka Bürosu (USPTO) tarafından yayınlanan “İnsansız Hava Kargosu Teslimatı” üzerine bir patent başvurusunda bulundu. Patent, içeriğinde “20’den fazla kez “blok zinciri” terimini kullandı.

Wal-Mart, bu drone tabanlı dağıtım sistemini bir yıldan fazla süredir geliştirmek için IBM ile birlikte çalıştı.

Bu teslimat sistemi, blok zinciri teknolojisini nasıl kullanıyor?

IBM ve Wal-Mart tarafından müştereken geliştirilen dağıtım sistemi, paket durumunu, sıcaklığını ve teslimatlarla ilgili diğer bilgileri izlemek için blok zinciri kökenli altyapı ve cihazlar arası iletişimi kullanacak. Altyapıda kullanılan blok zinciri, tüm bağlı cihazlara bilgi yayacak ve paketlerin kaybolmamasını sağlayacak ayrıca Blok zinciri teknolojisi, Wal-Mart’ın envanterlerini daha etkin bir şekilde takip etmesini ve güvenli teslimat yerlerinin sürekli olarak izlenebilmesini sağlayacak.

Bu tüketiciyi nasıl etkiler?

Tüketiciler, mağazaya gitme ihtiyacının azaldığını, tüketim mallarına erişimin kolaylaştığını ve daha büyük şehirlerde trafik akışının daha da düşmesini bekleyebilir. Dronelar, ürünleri daha büyük şehirler arasında dağıtmak için kullanılabilir ve teslim raporları, envanter raporları, müdahale edilemeyen bir kayıt defterine depolanabilir.