Kripto paraların toplam piyasa değeri, finansal hizmette lider platform Visa’nın piyasa değerini 40 milyar dolar geçti.

Haberin yazıldığı zamanda Visa’nın piyasa piyasa değeri 254 milyar dolar civarlarındayken, tüm kripto paraların toplam piyasa değerinin 294.5 milyar dolar. Ayrıca kripto para piyasasına liderlik eden para birimi bitcoin’in de tarihi bir rekor kırarak 9700 dolar civarlarını görmesi dikkatleri çekiyor.

Visa vs Kripto Para

Visa’nın 2016 yılında yayınladığı yıllık rapora göre Visa ağında; çoğu visa debit ve kredi kartlarından yapılmak üzere, yılda 5.8 trilyon dolar değerinde işlem gerçekleşiyor. Ayrıca Visa ağında 2016 yılı boyunca 83.2 milyardan daha fazla işlemin gerçekleştiği kaydedildi.

Buna rağmen kripto para piyasasında günlük bazda, oldukça az işlemin gerçekleştiği ifade ediliyor. Ethereum ağı, piyasadaki diğer bütün kripto paraların tamamından daha fazla işleme ev sahipliği yapıyor ve bütün kripto para piyasasında bir günde toplam bir milyon civarında işlem meydana geliyor. Bu da ayda 30 milyon, yılda yaklaşık 360 milyon işleme karşılık geliyor.

Yine de Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain ağlarının çoğunun temel geliştiricileri, ikinci tabaka bir ödeme ağınının gelişimi ve yerleşimi için çalışıyorlar. Ligthening ve Plasma gibi ikinci tabaka ödeme kanallarının kullanımı; Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların, kıymetlerin güvenli depoları olarak işlev görmeye devam etmelerine olanak sağlayacak.

Blockstream araştırma takımının geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği “Bitcoin Mikro Ödeme Kanal Ağlarının Ölçeklenebilir Fonlaması” adı verilen bir araştırma; mikro ödeme kanalları gibi alanlardaki gerekli çözümlerle, güncel altyapıdaki en az 800 milyon kullanıcının desteklenebileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmayla ilgili yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Mikro ödeme kanal ağları henüz çözülemeyen yeni problemler oluşturdu. Bununla ilgili İki esas görev tanımladık: Blockchain kapasitesi ve kilitlenmiş fonlar. Blockchain kapasitesinin artılmış blok boyutuyla bile, yalnızca 800 milyon kullanıcıyı mikro ödeme kanallarıyla destekleyebileceği tahmin ediliyor.”

Kripto para piyasasında şu sıralar günlük bazda 10 milyar dolar değerinde işlem gerçekleşiyor; yıllık bazda 3.6 trilyon dolar işlem görüyor. Bunun Visa ağının işlem hacmine oldukça yakın bir oran olduğu ifade edildi. Her iki piyasa da dijital paralarla ve hükümetlerin tedavüle koyduğu itibari paralarla yapılan işlemleri yürüttüğü için, kripto paraların ve Visa ağının işlem hacimlerini karşılaştırmanın adil olacağına işaret edildl.

Uzun vadede kripto paraların işlem hacimlerinin Visa’yı geride bırakacağı ifade edildi. Blockchain üzerinde gerçekleştirilecek ölçeklendirme çözümlerinin uygulanmasıyla bu sürecin daha da hızlanacağı belirtildi.

Kaynak: Coin Turk