Ülkemizde Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus’un cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Belarus Yüksek Teknoloji Bölgesi HTP’de imzalayacağı bir kararnameyle ülke içinde kripto paraları yasal hale getirecek.

Yasa tasarısında bulunan maddeler arasında kripto paraların, ICO projelerinin token satışlarının ve kripto para madenciliğinin yasallaşması gündemde. Aynı zamanda yerel borsaların ruble karşılığı kripto para satışı yapmasına da izin verilecek.

Ülkedeki büyük bilgi teknolojileri şirketlerinden biri olan Belhard Group’un CEO’su Igor Mamonenko, kripto paraların ve ICO’ların yasalar çerçevesinde düzenlenerek piyasadaki kullanıcıların hükümet tarafından korunması gerektiğini düşünüyor.

“Büyük bir yasa düzenlemesi şart… Şimdiki yasalar bu aktiviteleri sınırlamıyor, ancak piyasadaki insanları korumak için yeni kanunlar çıkarılması gerek.”

Kararname’nin Detayları

Cumhurbaşkanı Lukashenko, 2005 yılında özelleştirilmiş bilgi teknolojileri şirketlerinin belirli bir alanda kurulması için bir kararname daha imzalamıştı. Bu alanın adı ise Yüksek Teknoloji Bölgesi (HTP) olarak anılıyor. HTP’nin kuruluş tarzı, ABD’deki Silikon Vadisi’ne benzetilmekte. Bu özel bölgede kurulan şirketler gelir vergisi, katma değer vergisi, emlak ve arazi vergileri gibi vergilerden muaf tutuluyor.

Bölgeye yeni şirketleri çekmek için imzalanan yasa tasarısındaysa yurtdışından gelen yatırımların kolaylaştırılması ve yeni teknolojilerin sistemlere entegre edilmesi hedeflenmiş. Tabii ki bu yeni teknolojilerin içinde kripto paralar ve ICO’lar da mevcut.

Kararname’nin haberini yapan yerel gazete Tut.By Media’nın yaptığı açıklamada, yasa tasarısının sonucunda Blockchain teknolojisine bazlı dijital paraların halk tarafından kullanılabileceği belirtilmiş.

“Yasa tasarısının amaçlarından biri Blockchain bazlı kripto paraların ve token’ların halk arasında kullanılmasını sağlamak. HTP üyelerinin kripto para alım satım platformları kurması, ICO’lar üzerinden para toplamaları ve bu paraları halka dağıtmaları için çok detaylı bir yasal düzenleme hazırlanmış.”

Kaynak: Koin Bülteni