Şubat ayında faaliyete geçen ve ticari bir Ethereum sürümü için standartlar oluşturmayı amaçlayan “Enterprise Ethereum Alliance – Ticari (Atılım) Ethereum İttifakı” aralarında DTCC, State Street, Infosys, Deloitte, MUFG, Toyota Research Institute ve Broadridge gibi ağır topların da bulunduğu 86 yeni üyeyi kabul ettiğini açıkladı.

Microsoft, JPMorgan Chase, Bank of New York Mellon, Intel, UBS, Accenture ve diğerlerinden oluşan mevcut üyelere bu katılımların ardından, Ethereum Enterprise Alliance’ın toplam üye sayısı 116’ya ulaştı.

BlockCypher ve Etherisc gibi şimdiye kadar özel blok zincirlerine odaklanan bazı blok zinciri girişimleri de katılımcılar arasındalar. Bu belki de üyelerdeki özel blok zincirlerinin nihayetinde kamuya açık blok zincirlerine katılmasına yönelik eğilimi yansıtıyor ki bu her iki tarafa da şebeke etkisi oluşturma konusunda yardım ediyor. Mahremiyet parası Zcash’i piyasaya süren The Zerocoin Electric Coin Company de katılımcılar arasında.

EEA, JPMorgan Chase’in uluslararası para nakilleri ve mahremiyete yönelik özellikleri için test etmekte olduğu bir Ethereum sürümü olan Quorum’un da bütünleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

Ethereum, akıllı sözleşmelere odaklanan Bitcoin ağına benzer bir ağ. Ethereum, gerçeklerin kaydının tek nüshası olarak iş görebilecek dağıtılmış bir kütük defteri kullanıyor. İlgili her taraf birbiriyle uzlaştırılması gereken kendi kütük defterlerini tutacaklarına, bu tek nüshanın kopyaları tüm taraflarca tutuluyor.

Bu yeni üyelerin katılımı EEA’yı benzer bir proje olan Linux Foundation’ın 130 üyeli küresel Hyperledger’ı ile aynı sıklete taşıyor. Hyperledger önde gelen üyeleri arasında IBM, Intel, American Express, CME Group ve Accenture’ın yanı sıra artık aynı zamanda EEA üyesi de olan DTCC, Broadridge ve State Streeet gibi birçok firmayı sayıyor. Bir diğer sektörel şirketler birliği olan R3, bankalar, takas kurumları, borsalar, pazar altyapı sağlayıcıları, varlık yöneticileri, merkez bankaları ve dahasından oluşan 80’den fazla üyeye sahip.

Yeni EEA üyeleri hem finansal hizmetlerde çalışanları, hem blok zinciri girişimlerini kapsıyor, devlet, sağlık ve eğlence gibi çeşitli sektörler de buna dâhil. Üyelerin böylesi çeşitli sektörlerden olması ve çok farklı uzunluklarda ticari geçmişlere sahip olmaları, oyunbozan nitelikte yeniliklerin mümkün olduğuna işaret ediyor.

Yeni EEA üyeleri küresel bir lezzet de katmış oluyorlar. Diğer katılımlar arasında Tokyo’dan Consensus Base, Çin’deki ConsenLabs, Güney Kore’deki Coinplug, Smart Contract Japan, Samsung SDS, Tayvan Finans Teknolojileri Birliği, İspanya’dan Tecnalia Research and Innovation ve Fransa’dan Utocat sayılabilir.

Bu haber Ethereum’daki bir haftalık olumlu gidişatın zirvesi oldu ve ilk etkisini fiyatta göstererek Ethereum’u yedi günde 91 dolardan 163 dolara taşıdı. Bu fiyat artısının bir anlamı daha var. Artık Ethereum ağını işleten bir bilgisayar Bitcoin ağını güvence altına alan bir bilgisayardan daha fazla kazanabiliyor. Dünya genelinde Ethereum’un gelişimini destekleyen esas şirket olan ConsenSys Cuma günü 650 konuğun katıldığı ve finansal hizmetlerin ötesinde, eğlence ve insani yardım gibi konulara dahi değinilen Ethereum zirvesi Ethereal Summit’i düzenledi. Bu haber ayrıca New York’ta 2500 konuğun katılacağı sektördeki en büyük yıllık etkinlik olan Consensus’un da arifesine denk geliyor.