Yerli Girişim Copyrobo’ya Uluslararası Blockchain ÖdülüBlockchain; tüm dünyada en az internet kadar önemli bir teknoloji olarak kabul edilmekte ve hayatımızı önemli ölçüde değiştireceği düşünülmektedir. Bitcoin, Etherium ve diğer tüm kripto paraların arkasındaki bu önemli teknolojinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının genişletilmesi tüm dünyada girişimcilerin, yatırımcıların ve hatta devletlerin önemli strateji planları arasında yer almaya başladı.

Dubai, 2020 yılına kadar ilk blockchain kenti olma hedefiyle ülke çapında bir Blockchain stratejisi başlattı. Smart Dubai Office ve 1776 VC. şirketi; bu alanda geliştirilen önemli teknolojiler ve uygulamalar kapsamında Türk girişimciler Hasan Kurtuluş ve Avukat Kadir Kurtuluş’un yerli Girişimi Copyrobo’yu, dünyadan 100’ün üzerinde başvuru incelenmesi ardından, 6 kıtadan 21 finalistin katıldığı  Dubai Blockchain Challenge yarışmasında finalist olarak seçtiler.

Firmalar, Dubai için en etkili Blockchain çözümlerini seçmek için Smart Dubai Office ve 1776 VC tarafından ev sahipliği yapılan iki günlük bir atölye çalışmasına katıldılar. Sunulan fikirler, enerji,telif hakları, gayrimenkul, varlık yönetimi, ödemeler, eğitim, sağlık hizmetleri ve tedarik zinciri yönetiminden sosyal davranışa kadar geniş bir yelpaze oluşturdu.

Akıllı Dubai Ofisi Genel Müdürü Dr. Aisha bin Bishr, kazananları tebrik ederek, “Dubai’deki insanlara parlak bir gelecek sağlamak için yenilikçileri teşvik etmek için yenilikçiliği teşvik etmekten ziyade daha iyi bir yol yok. Dubai’deki şirketler ve devlet tüm alt yapısını güvenli alt yapı hizmeti sunan ve teknolojinin son noktası olan Blockchain teknolojisine bırakacak. ” dedi.

copyrobo-dubai
Copyrobo CEO’su Hasan Kurtuluş (Solda)

DUBAİ BLOCKCHAIN JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ TÜRK GİRİŞİMİNE

30 Mayıs 2017 tarihinde Dubai’de yapılan finallerde; Blockchain ve nitelikli elektronik imza altyapısı ile oluşturulan telif hakları ve varlık kanıtı alanlarındaki Copyrobo projesi Jüri özel ödülüne layık görülerek Dubai’nin 2020 hedeflerinin mimarisini oluşturacak ilk 5 şirket arasına girdi.

Copyrobo CEO’su  Hasan Kurtuluş açıklama;” Dubai’nin 2020’ye kadar Blockchain şehri olma stratejisi ilham verici. Bu kapsamında Copyrobo’nun, Dubai için en önemli alt yapı sağlayıcılardan biri olmaya adaylığı dolayısıyla gurur duyuyoruz. Bize düşen görev daha çok çalışmak ve telif hakları alanında geliştirilen Copyrobo alt yapısının diğer alanlara da hızla adapte edilmesini sağlamak bu anlamda blockchain ve varlığın kanıtına ilişkin hizmetlerimizi geliştirmek olacaktır.”

Copyrobo kurucularından Avukat Kadir Kurtuluş açıklama; ”4 yıllık Copyrobo proje çalışması ve Dubai ile öngörülen çalışmalar kapsamında edindiğimiz ve edineceğimiz tüm tecrübelerimizi Türkiye’de de kullanmak istemekte ve Türkiye’nin bu önemli teknolojinin kullanımında da dünyada öncü olmasını arzu etmekteyiz. Özellikle finansal teknolojiler (Fintech) alanında blockchain teknolojilerinin getirdiği en önemli yenilik; bu sektörlere giriş bariyerlerini yok etmesidir. Zi̇ra ne güvenli̇k kalkanlarına, ne li̇sansa, ne çalışanlara i̇hti̇yaç ki̇mi̇ ülkelerde kalmamıştır.  Bu noktada hızlı hareket edilmesi ve mevzuat çalışmalarıyla sistemin öncülerinden olunması gerekmektedir. Aksi halde bankacılık sektörü önemli zararlar görebilir ve lokal kalarak global şirketlerle rekabet edemez noktaya gelebilir. Bu anlamda farkındalık yaratmak ve mevzuat çalışmalarına destek olmak amacıyla Türkiye’de Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği’ni kurduk.  Blockchain; önümüzdeki yıllarda tüm bankacılık işlemleri, tapu devirleri, ödeme sistemleri, değerli taşlar, telif hakları ve diğer hakların korunması, e-devlet çalışmaları, yerel ve genel seçimler, sağlık hizmetleri, e-ticaret, dijital sözleşmeler ve daha birçok alanın teknolojik altyapısı olacaktır. Bu sistemin diğer sistemlerden farkı; merkezi bir veri tabanı yerine dağınık bir veri tabanı ve blok zincirleri kullanıyor olması. Bu sayede tek bir kuruma olan ihtiyaç ortadan kalkıyor; güvenlik ve depolama maliyeti düşüyor. Derneğimize üye kurumlarla birlikte Blockchain sistemini araştırmayı ve katkılarıyla geliştirmeyi, mevzuat çalışmalarının günün ihtiyaçlarına göre yapılmasını, Blockchain ve kripto para alanında önemli bir sinerji merkezi olmayı strateji olarak benimsiyoruz. Ülkemizi bu alanda geliştirmek, bu teknolojilerin ve sistemlerin ana merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz’’

Copyrobo CEO’su  Hasan Kurtuluş açıklama; “Şimdiye kadar Vietnam’da yapılan Echelon Asya en iyi 3. startup ödülü ve Bahrain’de eğitime yardımcı en iyi teknoloji ödüllerini aldık. 2017 haziran ilk haftasında Moskova’ya hem girişimimizi tanıtmak hem de Blockchain ve Asya Girişimleri konularında konuşmacı olarak davet edildik.”

Copyrobo CEO’su  Hasan Kurtuluş açıklama; ”Copyrobo enterprise paketimizi bu hafta piyasaya sürdük ve bu sayede; tüm dünya üniversiteleri, tasarım şirketleri, tekstil tasarım devleri, arge merkezleri, mimarlık ofisleri, yazılım şirketleri,reklam ajansları, startup’lar, tekno parklar ve eser üreten diğer tüm şirketler bu konuda hukuki anlamda uluslararası kapsama alanına sahip olan ve mobil olan dünyadaki tek çözüm olmamız sebebiyle potansiyel müşterilerimiz haline geldi”


Copyrobo nedir?

Copyrobo, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları ve Bitcoin / Etherium / Litecoin Blockchain teknolojilerini kullanarak dünyada yaratılan tüm eserlerin doğumundan itibaren tüm hayat döngüsünü başka bir dille eserin kaydını, korunmasını, satışını ya da devrini kontrol edebilecek bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. 60 saniyeden daha kısa sürede bir ya da birden fazla bölgede blockchain ve elektronik imza tabanlı damgalama işlemi yapabilmekte ve telif haklarının korunmasında çok önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Copyrobo, mobil telefonlardan ve tek tıkla fikri hakların dünya çapında korunmasını web ve mobil uygulamalarıyla sağlayan bir şirkettir.

Geliştirilen teknoloji; Nitelikli Zaman Damgası ve Bitcoin Blockchain/Etherium Blockchain teknolojisi ile nitelikli delil üreterek, bu deliller öncelikle telif hakları olmak üzere sigortacılık, e-devlet uygulamaları, güvenlik, enerji piyasası raporlamaları ve daha birçok alanda tüm dünyada geçerli olacak şekilde kullanılabilecektir.