Dünya Bankası başkanı Jim Yong Kim CNBC ile yaptığı bir röportajda Blockchain teknolojisi hakkında iyimser açıklamalarda bulundu. Ancak teknoloji hakkındaki olumlu görüşlerini ifade ederken, Bitcoin gibi Blockchain teknolojisi türevlerinin risk teşkil ettiğine de dikkatleri çekti.

Blockchain temelli dijital paraların uygulanabilir olup olmadıkları sorulduğunda ise şu ifadeleri kaydetti:

“Blockchain teknolojisi herkesi heyecanlandıran bir konu ancak şunu hatırlamak zorundayız ki Bitcoin, Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının yalnızca küçük bir örneği. Blockchain’in kullanıldığı bu örneğin temelinde bir çeşit Ponzi oyunu vardı. Haliyle eğer Bitcoin ile devam edeceksek, bunun istismar edilmeyeceği hakkında emin olmamız bir hayli önem arz ediyor.”

Dünya Bankası ihtiyaç duyulan sermayeyi sağlayabilmeleri için üye devletlere borç veren bir kurum olarak faaliyet gösteriyor. Kurumun bir süre için, özellikle finansal şeffaflık ile ilgili alanlarda Blockchain teknolojisinin sunduğu çözümleri dikkate aldığı biliniyor. Kurum geçtiğimiz yaz aylarında bir Blockchain geliştirme laboratuvarı başlatmıştı. Ayrıca teknolojinin sermaye oluşturma gibi alanlarda uygulanabilmesi için yapılan araştırma projelerini desteklemişti.

Jim Yong Kim ropörtajın devamında Bitcoin hakkındaki görüşlerini; işlemlerinin hızı ve kesinliği bağlamında, Çin merkezli dev online ticaret sitesi Alibaba ile Bitcoin’i karşılaştırarak, daha da net hale getirdi. Alibaba ile yüz altmış bin dolarlık bir işlemin sadece “üç saniye” sürdüğü ve şirketin işlemin krediye uygunluğunu aynı süre içerisinde değerlendirebildiği konuları üzerine de yorum yaptı. Konuyla ilgili olarak Kim şu ifadelere yer verdi:

“Alibaba ağının bir parçası olan herhangi birisine yüz almış bin dolar para transfer etmek yalnızca üç saniye, üç saniye sürüyor. Çünkü krediye uygunluğu üç saniyede tespit edebiliyorlar.”

Jim Yong Kim’in Bitcoin ile ilgili nihai çıkarımı, aynı şeyi başka yöntemlerle de yapmak mümkünken Bitcoin’in gereksiz olduğu yönünde oldu.

Kaynak: Coin Turk