Artan oy verme sahteciliği korkusu nedeniyle Blockchain projeleri, seçimler sırasında oy verme sahteciliklerini önlemek için Blockchain tabanlı dijital oy sandıkları veya oyalama sistemlerini güvence altına alabilir. Oylar atıldıktan sonra, sonuçlar değiştirilemez bir hal alarak herkesin görebileceği şekilde açık olacaktır.

Blockchain sistemi altında, oy verenler oylarını mobil cihazları veya kişisel bilgisayarlarından kullanabilecekler. Daha sonra bu oylar Blockchain sistemine yüklenecek ve seçim sonuçları güvenilir bir şekilde onaylanabilecek.

Bu gibi sistemleri kuran şirketler arasında yer alan Horizon State’in kurucu ortaklarından Jamie Skella’ya göre demokratik hükümet formunda en iyi sonuçlara ulaşmak için daha iyi karar verme araçları ve süreçlerine ihtiyaç vardır.

“Demokrasi, bizi etkileyen ortak konularda karar verme süreçlerinin paylaşılma fırsatıdır. Demokrasi partnerlerimiz, çocuklarımız, iş arkadaşlarımız, çalışanlarımız ve vatandaşlarımız için en iyi sonuçlara ulaşmak adına ortak kaynakların en iyi nasıl kullanılacağına dair fikir birliği sağlamaktır. Herhangi bir ortaklık ortamında ortak kaynaklar olduğunda ortada hiçbir soruya yer kalmaz. Bize daha iyi ortak karar verme araçları ve süreçleri gereklidir.”

Blockchain 21. yüzyıl seçimlerinde nasıl değiştiriyor?

Blockchain teknolojisi, oy verenlerin hükümet politikalarının gidişatını belirleyebileceği şekilde doğrudan demokrasinin küresel politik yapısını kökünden değiştirmektedir.

Dijital oy sandıkları, mevcut oy verme prosedürlerini etkili bir şekilde geliştirecek akıllı ve etkin maliyetli çözümleri temsil eder. Sistem manipülasyon, kayıt hataları ve sonuçlarla oynama gibi sorunları ortadan kaldıracağı gibi oy verenlerin katılım sağlamasını da teşvik edecektir.

Blockchain temelli oy verme çözümleri hala yeni olsa da, şimdiki haliyle bile çeşitli ve farklı kullanım alanları sunmaktadır. Hükümetin seçim bölgesinde varlık göstermesi ve bu bölgeyi yönetebilmesi, toplulukların geleceği için hayati önem taşır. Bu nedenle hükümetler oy verme sürecinin temel bir parçası olarak Blockchain’i benimsemeli ve desteklemelidir.

Dünya çapında pek çok yönetim Ulusal kimlik sistemlerinde Blockchain kullanma fikrini araştırarak, genellikle geleneksel oy verme süreçlerini manipüle edebilecek sahtekarlıklardan kaçınmaya çalışıyor.

Kaynak: Cointelegraph