YEREL HABER AJANSLARINA DÜŞEN BİR SON DAKİKA HABERİNE GÖRE PUTİN, RUSYA’NIN “CRYPTORUBLE” ADLI KENDİ KRİPTO PARASINI ÇIKARMASINA KARAR VERDİ.

Basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar, İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov tarafından dile getirildi.

Alınan bilgilere göre, çıkacak olan kripto para üzerinde madencilik işlemleri yapılamayacak. Aynı zamanda, paranın bütün kontrolü devlet yetkililerinde olacak. CryptoRuble, istendiği zaman normal para birimi olan Ruble ile alınabilecek. Ancak transfer kaynağı belli olmayan CryptoRuble sahiplerinden %13 vergi kesileceği de söylenenler arasında. Aynı vergi, CryptoRuble üzerinden herhangi bir şekilde kazanç elde eden kullanıcılardan da alınacak. Nikiforov, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Rahatça söyleyebilirim ki CryptoRuble’nin arkasında tek bir neden var: Eğer biz yapmazsak, 2 ay sonra Avrasya Ekonomi Topluluğu‘na üye olan komşularımız yapacak…”

KRİPTO PARA FİKRİ HEM KUCAKLANDI HEM DE REDDEDİLDİ

Yapılan açıklama, Rusya’nın kripto para çılgınlığına dahil olacağını gösterse de Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paralara uygulanan yasakların kaldırılacağı anlamına gelmiyor. Tam tersine önceden de yaptığımız haberlerde yazdığımız gibi, Putin bütün kripto paraların yasaklanmasını istemişti.

Putin’den gelen açıklamalar, bazı kripto para yanlısı bakanlardan gelen önerilerle ve Vitalik Buterin’le yapılan toplantılarla tamamen çelişki içindeydi. CryptoRuble’nin beklenmedik gelişi ise Putin’in çelişkili açıklamalarını doğrular nitelikte.

Kaynak: Koin Bülteni