Singapur Parasal Otoritesi, dünyanın merkez bankalarını dağıtılmış defteri teknolojisi ile bağlamak için üç adımda bir plan sundu.

“Proje Ubin” adı verilen iki fazlı çaba, küresel merkez bankalarının sınır ötesi işlemleri gerçek zamanlı olarak bir blokçü ile çözdüklerini görecektir.

Yalnızca yüksek değerli veya kurumsal açıdan önemli işlemleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştiren mevcut sistemin aksine, Proje Ubin, her sınır ötesi ödeme ve güvenlik anlaşmasını hemen hemen anında olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Sıfır bilgi kanıtlarını, Intel’in yazılım koruma uzantılarını veya şu anda araştırılmakta olan diğer araçları kullanarak global para birimlerini tokenizing ederek ve her işlemin mahremiyetini koruyarak akıllı sözleşmeleri kendi kendine gerçekleştiren yeni sistem hem uluslararası işlemlerin hızını ve gizliliğini artırabilir.

Ancak bankacılık konsorsiyumu R3 ve Bank of America’nın Merrill Lynch, Credit Suisse, JPMorgan ve Mitsubishi UFJ Financial Group gibi bankalarla ortaklık kuran Proje Ubin – yalnızca havale etmekten başka bir şey değildir.

Projenin geçmişi

Altı haftalık projenin ilk aşaması 23 Aralık 2016’da sona erdi ve ortaklığın sonuçlarını ayrıntılarıyla anlatan bir beyaz kağıt yayınlayarak resmi olarak 9 Mart 2017’de duyuruldu .

Deloitte tarafından ortaklaşa yazılmış olan 44 sayfalık beyaz kağıt, Ubin Projesi’ni dağıtılmış defteri teknolojisini kullanarak Singapur doları (SGD) simgelemek için attığı adımları anlattı. Özellikle, kağıt, Kanada tarafından Project Jasper adında benzer bir çaba boyunca R3 tarafından öğrendiği derslerin ethereum tabanlı bir prototip oluşturmak için nasıl kullanıldığını açıkladı.

Bu makale, Singapur’un Para Otoritesi için MEPS + olarak adlandırılan yüksek değerli ve acil transferlerin farklı katılımcının çevrimiçi cüzdanları arasındaki para transferinin etkinliğini artırmak için gerçek zamanlı brüt ödeme sistemiyle (RTGS) nasıl bağlantılı olabileceğini göstermektedir.
Ubin Projesi

Çözüm arayışında

Projenin ikinci aşaması halen sürüyor.

Prototipi daha ayrıntılı araştırmak için özel amaç, şimdi Parasal Otorite temsilcisine göre, “klasik algoritmalar” kullanarak kuyruğa alınmış ve periyodik olarak netleştirildiği mevcut sistemle karşılaştırıldığında işlemlerin nasıl halledildiğini iyileştirmek.

“Izgara kilidi çözümü” adı verilen süreç, tek bir merkezi partinin net toplamı bulmak için tüm işlemlerin kapsamlı bir görünümüne sahip olmasını gerektiriyor. Fakat eğer Ubin Projesi’nin ikinci fazı sonuçta başarılıysa, hepsi değişebilir.

Bu ikinci aşama üç adıma bölünmüştür. Temsilciye göre, bir adımda, akıllı sözleşmelerin mekanizmasına daha yakından bakmak gerekiyor.

Sekiz part-time çalışanın ve iki tam zamanlı stajyerin katıldığı bir ekip, periyodik olarak netleştirmenin aksine, işlemlerin büyük bir kısmını ya da gerçek zamanlı olarak kişisel olarak halletmek için dağıtılmış defteri teknolojisinin vaadi arasındaki boşluğu doldurmak için sıfır bilgi kullanımını araştırıyor deliller , MIT’nin gibi güvenli çok partili hesaplama Enigma Projesi, Intel’in yazılım bekçi uzantısı(SGX) teknolojisi ve Microsoft’un cryplets .

Ubin Projesinin ikinci basamağı, platformun, Para Otoritesi tarafından denetlenen Singapur’un kendi SGX’i de dahil olmak üzere çeşitli merkezi menkul depolarıyla nasıl entegre edilebileceğini belirlemektir.

Eğer bu başarılı olursa, adım üçün sonunda dijital bankanın ihraç ettiği kripto para birimlerini diğer merkez bankalarına da uzatır.

Merkez bankası blok zincirleri

Dağıtılmış defter teknolojisinin ölçeklenebilirliğini ve mahremiyetini iyileştirme planının parasal otoritenin planı , geçen ayki bazı bankaların görevlerini merkezileştirme blok zincirinin potansiyeline ilişkin coşkusundan uzaklaştı.

Geçen Ağustos ayında, BNY Mellon Deutsche Bank, Santander ve UBS ortaya kendi planlarını “uzlaştırma madalyonun,” benzer, tartışmalı , çaba dağıtılmış defterine dizgecikli varlıklarını kullanarak merkez bankalarının Transact yardımcı olmak amaçlanmıştır.

Son aylarda, yine de, hem Kanada Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası duydukları hacmi ve gizlilik sağlamak üzere blockchain teknoloji ve diğer dağıtılmış defterlerine mevcut sınırlamalar vardır inandığımız hakkında kamuoyuna açıklamalar yaptılar.

Para Kurumunun araştırma ekibi, Singapur doları ile merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimine (CBDC) dönüşebilecekleri ve bu tür bir değişikliğin para politikası üzerindeki potansiyel etkisi ile ilgili politika sorularını doğrulamayı planlıyor.

Projenin gidişatını netleştirmek için konuyla ilgili bir danışma belgesi de hazırlanıyor.

Kaynak: CoinDesk