Sizlerinde bildiği gibi 1 Ağustos’ta bitcoin kullanıcılarını önemli şekilde etkileyecek olan yazılım güncellenmesi gelecek. Geçtiğimiz yıl Ethereum için yapılan güncellemenin bir diğer benzeri de bitcoin için yapılacak.

SegWit olarak tanımlanan bu güncellemeyle beraber bitcoin fiyatlarında hareketlilik yaşanacak ve bitcoin yatırımcılarının çeşitli önlemler alması gerekecek.

Ethereum güncellemesinde ne olmuştu ?

Yapılan işlemle ethereum blok zinciri ikiye ayrılmıştı ve ortaya Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olmak üzere iki dijital para ortaya çıktı. Asıl para olarak Ethereum (ETH) seçilmiş, Ethereum Classic (ETC) ise Ethereum (ETH)’ ile gerçek bağı bulunmayan dijital para olarak yola çıkmıştı.

Bitcoin neden fork işlemine gitmeli ?

Bitcoinde 1 MB olarak belirlenen blok genişliği bugünlerde 100GB’dan fazla oldu bu da beraberinde transfer ücretlerinin artmasına neden oldu. Önerilen iki çözüm var soft fork ve hard fork.

 

1 Ağustos öncesi ne yapmalıyız ?

Yatırımcılar bitcoinlerinin güvende olması için 1 Ağustos öncesinde hesaplarını borsalardan çekmesi gerekiyor. Bu işlemler için 3 yol var ; Cüzdan Uygulamaları, Kağıt Cüzdanlar ve Donanım Cüzdanlar

  • Cüzdan Uygulamaları : Bitcoinin güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz birden fazla cüzdan uygulaması var. Electrum ve Mycelium önde gelen cüzdan uygulamalarıdır.
  • Kağıt Cüzdanlar : Bir kağıt cüzdan üretmenin en güvenli yöntemi, internete hiç bağlanmamış veya usb bellek bağlanan bir bilgisayara sahip olmak ve komut dosyasını manuel olarak yazıp bilgisayarda çalıştırmak ve çıkan adres ve özel anahtarı yazıcıdan bir kağıda yazdırmaktır .
  • Donanım Cüzdanları: Donanım cüzdanlarının üç büyük tedarikçisi vardır: Trezor , Ledger ve KeepKey . Her üçü de alanlarında iyi hizmet sağlayan ve uzun dönemli kripto para kullanıcıları için iyi bir seçenektir. Ne yazık ki, hepsi şu anda stokta yok, Ve önümüzdeki birkaç hafta içinde olup olmayacağı belli değil. Eğer bugün bir donanım cüzdanına geçmek isteseniz bile diğer iki yöntemden birini kullanmak zorunda kalacaksınız.