Bitcoin yükselişi ile daha fazla dikkat çekmeye başlayan blockchain teknolojisi, finans başta olmak üzere birçok sektörde şirketler arasında da kullanım olanağı bulmaya başladı. İletişim hizmetlerini kolaylaştırma ve daha güvenli hale getirmenin yanı sıra ödeme kolaylığı gibi avantajlar sunan blockchain teknolojisi bankacılık başta olmak üzere gün geçtikçe daha fazla şirket tarafından tercih edilmeye başlandı.

Merkezi bir yapı ya da herhangi bir aracı olmaksızın iki taraf arasındaki işlemler garantili bir şekilde yapmaya olanak tanıyan blockchain şirketler için aynı zamanda maliyet avantajı anlamına geliyor. Şirketlerin genelde verilerin etrafında bir duvar oluşturarak dijital bilgileri güvende tutmayı amaçlarken; bir erişim noktası bulabilen ve tam erişime sahip kötü niyetli kişilere karşı bu duvar yeterli olmayabiliyor. Ancak sistemin dağınık alt yapısına dayanan ve sürekli olarak şifrelenen blockchain sistemi riskleri en aza indirebiliyor. Blockchain’in şirketler tarafından tercih edilmesinin bir sebebi de veriyi kısa bir sürece ve daha verimli bir şekilde işleyebilir olması.

BANKACILIĞI DÖNÜŞTÜRECEK TEKNOLOJİ

Finansın kalbinin attığı bankacılık sektörü, blockchain ile yakın gelecekte internetin yarattığı devrim benzeri bir dönüşüme hazırlanıyor. Bankacılık alanında bu yeni teknoloji kullanım olanağının fazla olması, şimdiden onlarca bankanın blockchain altyapılarına yatırım yapmasının önünü açtı. IBM geçtiğimiz yıl yayınladığı blockchain raporuna göre 2020 yılında  tüm bankaların yüzde66’sının blockchainden yararlanacağını öngörüyor.

Finans ve teknolojiyi bir arada getiren blockchain özellikler IBM ve Avrupa çapında etkin yedi büyük banka  Deutsche Bank, HSCB,KBC, Natixis,Rabobank, Societe, Generale ve Unicredit’ten oluşan blockchain ağı küçük ve orta büyüklükteki şirketler için ticari kolaylaştırmayı sağlayacak.

Bankacılık alanında blockchainden yararlanan diğer bazı bankalar ise  WellsFargo, Commonwealth Bank of Australia,Barclays , ABN Amro, ING, Robobank gibi köklü kuruluşlar Royal Bank of Canada da geçtiğimiz günlerde ABD ve Kanada arasında gerçekleşecek ödemeler için test çalışmalarına başladı.

ÖNCÜ IBM OLDU

İş yaşamında şu ana kadar ismi blockchain ile en fazla anılan şirket teknoloji devi IBM oldu. Blockchain organizasyonu Stellar ve döviz ticareti şirketi KlickEx ile platformu geliştirmek için işbirliği yapan IBM farklı sektörlerden şirketlerin de bundan faydalanmasını sağlıyor. Geçtiğimiz Eylül’de açıklanan Juniper ‘yaptığı araştırma sonuçları IBM’nin blockchain teknoloji lideri olduğunu ortaya koyuyor. 400 şirket ile yapılan kapsamlı araştırma sonuçları da IBM’nin öncülüğünde işaret eden temel sebep, şirketin blockchain konusunda sektörün lideri şirketlerle işbirliği yapması.

Mart ayında IBM ve denizcilik devi Maersk,taşımacılık ve lojistik endüstrilerini daha verimli hale getirmek için blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacağını duyurdu.Maersk ‘e göre soğutulmuş malların sevkiyatı sürecinde son varış noktasına ulaşmadan önce 30 farklı kişi ve kuruluşun denetiminden geçiyor. Ancak blockchain tabanlı çözüm sayesinde, bu işlem binlerce nakliye konteynırınıtek bir elden takip edilebilir hale gelecek. Bunun kabul görmesi halinde ise denizcilik sanayisinde milyonlarca dolar tasarruf elde edilecek. Denizcilik alanında bu yeni teknolojiye Avrupa’nın en büyük en yoğun limanı olan Rotterdam Limanı da kayıtsız kalamadı. Hollanda’daki Rotterdam Limanı blockchain teknolojisini araştırmak için bir saha laboratuvarı kurdu.

IBM’nin blockchain teknoloji platformundan faydalanmaya başlayan sektörlerden biri perakende oldu.   NestleUnilever gibi öncü gıda perakendecileri gıda tedarik zincirlerini takip etmek için sistemi kullanmaya başladığını duyurdu. Walmart da ürünlerin takibi için denemelere başladıklarını açıkladı.
Blockchain ile dönüşüm yaşaması muhtemel sektörlerden biri de havacılık.
Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden Air France uçak bakım sistemlerinde iş akışlarını izlemek için şimdiden araştırmalara başladı. Lufthansa ise BlockchainforAviation (BC4A) girişimini başlatarak bu teknolojinin havacılık uygulamalarını izlemeyi planlıyor.
Otomotiv endüstrisinde ise Mercedes Benz’in ana şirketi Daimler  uluslararası iletişim işlemleri için blockchainden yararlanmak için Landesbank Baden Würtemberg (LBBW) ile iş birliği yapıyor.
Bu sayede Daimler yatırımcılarla iletişim ve ödeme başlatılması gibi konularda blockchaine yöneldiklerini açıkladı. Enerji alanında Almanya’nın en büyüğü  E.On ve İtalyan elektrik şirketi Enel ile sistem üzerinden ilk enerji alışverişini gerçekleştirdi.İlaç sektöründe de maliyetleri düşürme amaçlı olarak Pfizzer, BlocRx  ve Genetech tedarik zincirinde blockchain kullandırılacağını açıklayan ilk şirketler oldu.

TÜRKİYE ‘DE FİNANS ÖN PLANDA

Dünyada yeni teknolojiye yönelik yatırımlar hız kazanırken , Türkiye’de şirketlerin blockchaini yeni yeni keşfetmeye başladı.Bu konuda Akbank blocchain para transferini gerçekleştiren ilk banka oldu. Sitem sayesinde yurt dışı para transferinde hız ve maliyet konusunda avantajın yanı sıra şeffaflık sağlanacak.
Finans alanında Bankalr Arası Kart Merkezi de blockchain konusunda çalışmalar yapan kuruluşlardan biri oldu. Halen deney aşamasında olan sistem ile blockchain teknolojisini birden çok alanda ve bazı teknoloji ortaklarıyla deneyimliyor. Dijital kimlik, akıllı sözleşmeler ve dağıtık kayıt defteri konularında blockchain temelli çalışmalar yürütüyor. Animasyon ve reklam prodüksiyon şirketi olan Anima İstanbul ise Copyrobo ile anlaşma imzalayarak eselerinin telif haklarının korunması için blockchain teknolojisi kullanmaya başladığını duyurdu.

Devletler de blockchain’den yararlanıyor

Blockchain teknolojisi kısa sürede sadece şirketlerin değili hükümetlerin de gündemine girmeye başladı.  Bu konuda öncü ülkelerden olan Estonya, sağlık kayıtlarını koruma altına almak için blockchain teknolojisinden yararlanırken ,elektronik oylama sisteminide hayata geçirdi. Avustralya ise bu teknoloji yardımı ile her tür kimlik belgesini birleştirme ve dijital ortamda kullanılması için çalışmalarını hızlandırdı. Mauritius Devlet Başkanı ise geçtiğimiz aylarda blockchain teknolojisi kullanacağını açıkladı.

Kaynak; Derin Ekonomi