Çin’in e-ticaret devi JD.com Nakliye Birliği Blok Zinciri’ne katıldı (BiTA).

Firma, JD Lojistik’in bilgisini ve blockchain uygulamalarını UPS, FedEx ve Penske gibi diğer uluslararası nakliye firmalarıyla paylaşmak için bu birliğe katıldığını duyurdu.

BiTA blockchain standartlarını global nakliye ve lojistik firmaları için geliştirmek ve blockchain’in tanıtımını yapmak amacıyla kuruldu.

2017 yılında kurulan JD Lojistik, dünkü duyuruyla birlikte, Çin’in BiTA’ya katılan ilk lojistik firması oldu. Şirket blockchain’i tedarik zincirinin, sınır ötesi lojistik’in ve haberleşmenin optimizasyonunda, ayrıca lojistik endüstrisinde işbirliğinin geliştirilmesinde kullanacağını belirtti.

Bu haber, nakliyat devi FedEx’in BiTA’ya katıldığını duyurmasından sadece bir gün sonra geldi.

Blockchain teknolojisinin lojistik endüstrisine şeffaflık, verimlilik kazandıracağı ve maliyetleri azaltacağı yönünde olan inanç gittikçe artıyor.

Geçen ay, Skuchain ve NTT Data Corporation tedarik zincirleri için blockchain uygulamalarını geliştirmek için işbirliği yapmaya başladı. Partnerler geleneksel tedarik zinciri yöntemleriyle problem çözmenin kolaylaşması için nesnelerin internetiyle (IoT) blockchaini entegre eden bir sistem geliştirmek için birlikte çalışacaklarını söylemişlerdi.

Global nakliyat devi Maersk de, rakiplerinin işbirliğine teşvik etmek için IBM ile olan blockchain çalışmasını ayrı bir birimde yürüttüklerini gösterdi. Henüz adı konulmamış olan bu iş ortaklığı, şeffaflık sağlama ve katılımcılar arasında eşit şartlar oluşturma amacı taşıyor.

Kaynak; Kriptokoin.in