Bitcoin Gold hard fork’unun gerçekleşmesine sayılır günler kaldı. Bitcoin Gold’un 1 Ağustos’ta gerçekleşen Bitcoin Cash hard fork’uyla ve Kasım ayının ortası için planlanan SegWit2x hard fork’uyla karıştırılmaması gerekiyor.

Bitcoin Gold temel olarak bitcoin’in iş kanıtı algoritmasını SHA-256’dan EquiHash’e değiştirecek. EquiHash aynı zamanda Ethereum, zCash, Zencash ve Hush kripto paraları tarafından kullanılıyor ve grafik kartları (GPU) tarafından kazılıyor. Bu, evde yapılacak madenciliğin yaygınlaşması anlamına geliyor. 2018 yılı için Rus ve Japon madencilerin de sahaya ineceğini düşünürsek, Trump’ın seçim mottosu “Make America Great Again”den esinlenen Bitcoin Gold’un mottosu “Make Bitcoin Decentralized Again”in (Bitcoin’i Tekrar Merkezsiz Yapın) en azından teoride hayata geçeceğini söyleyebiliriz.

Öte yandan Bgold’un başındaki isim olarak gösterilen Jack Liao, aynı zamanda LightningASIC şirketinin CEO’su. Hong Kong merkezli şirket çoğunlukla Litecoin kazıyor ve kripto para cihazları üretiyor. Bunların arasında çoklu GPU’lu madencilik ünitesi de var ve şirketin stoğunda bu cihazlardan 913 ünite bulunması elbette tesadüf değil. Yani Bgold’un piyasada olması LightningASIC’e 2 açıdan fayda sağlıyor: Şirket hem yeni altcoin’i kendi kazabilir hem de madencilere kendi cihazlarını satabilir. Özetle Bgold, ticari faydadan da besleniyor.

Bitcoin Gold’un (BTG) getirecekleri

Fork zamanı bitcoin cüzdanlarına aynı miktarda BTG aktarılacak. Bunun gerçekleşmesi için kullanıcıların özel anahtarlarının tam kontrolüne sahip olması (bitcoin’lerini kendi cüzdanlarında tutması) gerekiyor. Yani borsalardaki cüzdanlara BTG aktarılmayacak. 1 haftalık teknik sorun çözüm periyodunun ardından borsaların BTG’yi listelemeye başlaması bekleniyor.

BTG değerlenir mi?

Bunun için Bitcoin Cash örneğine bakabiliriz. BTG’nin BCH’ye kıyasla daha düşük bir değerden işleme başlaması bekleniyor çünkü BTG madencilerden, şirketlerden ve Core-karşıtı diyebileceğimiz gruptan daha az destek görüyor. 1 Kasım’da borsaların listelemeye girişmesiyle birlikte fiyatta yüksek volatilite gözlemlenebilir. Sonrasında ise satışlar başlayabilir ve pump-dump hareketleri görülebilir.

Artılar

Bgold’un Bcash’e göre geliştiriciler açısından ve teknik anlamda daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Bcash SegWit yükseltmesine karşı çıkarken Bgold SegWit’i benimsiyor. Bu, Bgold’un Lightning Network gibi bitcoin geliştirmelerini kullanabileceği anlamına geliyor. BTG’nin uzun vadede BCH’nin yerini alabileceği düşünülse de bitcoin’e ciddi bir etkide bulunma ihtimali oldukça düşük görülüyor.

Eksiler

Bgold’un ilk başta ICO’sunun düzenleneceği olacağı duyurulsa da çıkış planı birçok değişikliğe gitti ve takipçilerin kafası oldukça karıştı. Öte yandan piyasanın aslında Bgold’a ihtiyacı yok. BTG bitcoin’in imajından faydalanmasa ve bir başka Equihash parası olarak piyasaya sürülseydi muhtemelen kimsenin dikkatini çekmeyecekti. Bgold’u kripto para yatırımcıları için ilginç kılan belki de tek sebep bitcoin sahiplerine ücretsiz dağıtılacak olması. Bitcoin sahipleri Bgold’a olumsuz bakar ve hemen satış yaparsa, Bgold çok büyük ihtimalle başarısız olacak.

Yatırımcılar ne yapabilir?

1 Kasım’la birlikte borsaların listelemesi başlayınca Bgold’da büyük bir satış dalgasının başlaması ve yatırımcıların paralarını satmak için adeta sıraya girmesi bekleniyor. Bu durumda Bcash’in fiyat geçmişi bizim için oldukça aydınlatıcı olabilir. Biraz sabırlı davranıp satmayarak bir sonraki pump zamanını beklemek yatırımcılara kazanç getirebilir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Son olarak hard fork’un olası zararlarından tamamen korunmak için yatırımcıların yapabileceği üç temel şeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

– Bitcoin’lerinizin gizli anahtarlarının sizin kontrolünüzde olduğundan emin olun (bitcoin’lerinizi cüzdanda tutun). Electrum gibi online cüzdanları veya Ledger, Trezor gibi donanım cüzdanlarını güvenilir cüzdanlar arasında gösterebiliriz.

– Fork gerçekleştikten hemen sonra işlem yapmaktan kaçının.

– Piyasayı takip edin. Her şey çözüme bağlandığında coin’lerinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir borsa cüzdanına atabilir, sonrasında elinizde tutabilir veya satabilirsiniz.

Kaynak: Coin Turk