Avrupa Parlamento üyesi Sorin Moisa, kripto para birimlerinin kalıcı olduğunu açıkça belirtti.

Moisa, Cumartesi günü ORCA Alliance ve EU40 tarafından düzenlenen Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bir politik tartışma ortaya attı. Şuan da ihtiyaç duyulan şeyin bir politika çerçevesi ve düzenlemesi olduğunu belirtti.

Moisa Parlamento’da şunları söyledi;

“Politikanın yapması gereken, sahtekarları ortadan kaldırmak ve kara para aklama direktiflerini gözden geçirmek olmalıdır. AB’nin güvenlikle ilgili ciddi çerçeveleri var. Bu yüzden ICO’ların düzenlenmesi ve bu çerçevelere uygun hale getirilmesi gerekir. Para politikası ile ilgili bu gelişmelere yanıt vermek için hangi düzenlemelerin yapılması gerektiği kararlaştırılmalıdır.”

Politika Açıklamaları

Sıra Parlamento üyesi Eva Kaili’ye geldiğinde meslektaşı ile tamamen aynı fikirde olduğunu, kripto paraların merkezsizleşmeyi arttıracağını ve aracıları ortadan kaldıracağını düşündüğünü söyledi. Kaili, politik tanımlar için biraz daha beklenmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasında “Karar vericiler, girişimcilerin ve piyasanın biraz daha testten geçmesini beklemeliler.” ifadelerine de yer verdi.

Avrupa Komisyonu DG CONNECT Birimi Başkanı Peteris Zilgalviz, komisyonun yenilik yanlısı bakış açısına giderek yaklaştığını vurguladı. Ayrıca Blockchain teknolojisinin finans dışındaki sektörlerde de kullanıldığının farkında olduklarını söyledi;

“Blockchain Gözlemevi 2018 Ocak’ta çalışmaya başlayacak. Yenilikçilerle yakın iş birliği içinde olacak ve kripto paraların farklı kullanım alanlarına bakacak. Gözlemlerinden saonra müdehale edip etmeyeceğine karar verecek. 2018 Mart’ta yayınlanacak olan FinTech Eylem Planı’da bu konuyla ilgili olacak.”

Litvanya Parlamento üyesi ve Dijital Ekonomi Komitesi Başkanı olan Tadas Langaitis, kripto para ile ilgili kurallar koymanın uygun olduğunu ve bu kuralların Avrupa Birliği’nde kitlesel kabulü

sağlayacağını belirtti. Blockchain teknolojilerini tanıtmak için dünyayı gezen Tadas, bunun insanların Bitcoin devrimine katılmasını kolaylaştıracağına inanıyor.

Toplantının Odağı

Cointelegraph’a konuşan ORCA Alliance’nin CTO’su Dmitrij Radin, toplantının amacının tanımlardaki açıklama eksiklikleri gibi karanlık kalmış alanlara ışık tutmak olduğunu söyledi. “Kripto paralarla ilgili uygulanabilir kurallar olmazsa bu alan düzenlenmiş diğer ödeme yöntemleri karşısında parçalanabilir.” diyen Radin sözlerine şunları ekledi;

“Aynı zamanda toplumun bu yeni ödeme yöntemlerini meşru olarak kabul etmesi için yasal bir çerçeve olmasa bile kripto para sisteminin bazı yönergelere sahip olması gerekir. Kripto para topluluğu, karar vericilerden, gerekli yönlendirmeler ve yasal bir perspektif için rehberlik bekliyor.”

Kaynak: Coin Turk