Bitcoin’in finans dünyasındaki yükselişi harikalar yaratıyor. Bu sihirli yükseliş ise bilgi teknolojisi meraklılılarını cezbediyor. Herhangi bir geliştirme atölyesinde mutlaka Bitcoin, Blockcahin ve kripto para dünyasına ait herhangi bir şey hakkında fikri olan bir IT (Bilgi Teknolojisi Uzmanı) ile karşılaşırsınız. Yani artık bilgi teknolojisi dünyasının bu yeni teknoloji hakkında akademik eğitime ihtiyacı var.

Bunları göz önünde bulundurarak Bulgaristan’daki Varna University of Management (VUM), Bitcoin ile burs veren ilk üniversite olacaklarını açıkladı. 2018 yılında on yazılım mühendisliği öğrencisine yılda 1000 Euro değerinde Bitcoin bursu verilecek. Üniversite aynı zamanda burs alacak öğrencilere seçim hakkı da tanıyacak. Yani öğrenci bursunu Bitcoin olarak da Euro olarak da alabilecek. Bu şanslı öğrencilere Bitcoin burs imkanı tanınırken üniversite aynı zamanda öğrenim ücretlerini Bitcoin olarak kabul etmek içinde bir çalışma başlattı.

Yazılım mühendisliği öğrencileri Blockchain teknolojisinin eğitimine de imkan verecek bu hamlenin ardından oldukça heyecanlılar. Kripto para ve Blockchain teknolojisi ile ilgili yeni modülleri sabırsızlıkla bekliyorlar.

Alçak Gönüllü Başlangıçlar

Bitcoin bursunun ortaya çıkışı, üniversitede kripto para meraklılarının giderek artmasının bir ürünü. Kripto para dünyasındaki haberler ve seminerler, Bitcoin burslarının ve Blockchain teknolojisi ile ilgili yenilikçi fikirlerin önünü açtı.

Cointelegraph’a konuşan VUM dijital pazarlama müdürü Ömer İlyaslı, öğrencilerin Bitcoin ile ilgili en önemli kesişme noktası olduğunu belirtti. İlyaslı sözlerine şunları ekledi;

Okulumuzda bilgisayar mühendisliği bölümünde Blockchain teknolojisi üzerine çalışan öğrencilerimiz var. Konuyla ilgili bir topluluğumuz var ve zaman zaman toplantılar, seminerler düzenliyoruz. Bitcoin bursu sunma fikri ise “BlockchainTeknolojisine Giriş” seminerimiz sonrasında geldi. Burs programının başlaştılması üniversitemiz için yalnızca küçük bir adım. Topluluğumuz Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için eğitim merkezi haline gelecek. Bu alandaki öncülerin büyük ödülleri hakedecğini düşünüyoruz ve iki alanda da hem üniversitemiz hem topluluğumuz adına öncü olmak istiyoruz. Bu nedenle Bulgaristan hükümetini ve Varna’daki yerel makamları, Varna’yı Blockcahin ve kripto para konusunda merkez haline getirmeye çağırdık. Yetkililerdense hala bir yanıt alamadık.

Blockchain ve kripto para konusunda atılan bu adımlarla Üniversite, dünyadaki bir çok parlak öğrenciyi bünyesine katmayı planlıyor.

Bitcoin bursu için heyecanlanan öğrencilerin burs başvurusu için üniversitenin normal giriş koşullarını sağlamaları gerekeceğini söyleyen İlyaslı; “Burs ile ilgili seçim süreci akademik komite tarafından yapılacak. Öğrencilerin konuya ve teknolojiye olan ilgisi ile birlite ders dışı etkinlikleri de göz önünde bulundurulacak. Ancak herşeyden önce öğrenciler lise notu ve İngilizce yeterlilik seviyesi gibi temel koşulları karşılamalıdır.” dedi.

Bulgaristan hükümetinin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir baskında büyük miktarda bir Bitcoin ele geçirdiği düşünülürse, hükümet büyüyen kripto para ekonomisi ve Blockchain teknolojisine kapılarını açabilir.

Kaynak: Coin Turk