AIG OLARAK BİLİNEN AMERİCAN INTERNATİONAL GROUP YAKIN ZAMANDA BLOCKCHAİN TABANLI SİGORTA POLİÇESİNİN ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.

Sigorta devi, Standard Chartered Bank ve IBM ortaklığında Blockchain’i kullanarak ilk çok uluslu akıllı sözleşmeye dayalı sigorta poliçesini oluşturdu.

Sigorta Sektöründe Blockchain

AIG’ye göre sigorta sektörünün Blockchain teknolojisinden büyük fayda sağladığı görüldü. Bu sistem sigorta şirketlerinin evrak işleri ve yerine getirilmesi gereken şartların yapılışı sırasında karşılaşılan süreçlerin azaltılmasına yardımcı olacak.

Blockchain teknolojisinin yardımıyla hem sigorta sağlayıcısı hem de müşteriler için süreç hızlanacak. Sistemin gelişi ile çok fazla zaman harcayan adımlar sigorta sürecinden kalkacağından hem işlem daha hızlı hem de daha ucuza gelecek.

AIG, bu girişimde Standard Chartered ve IBM ile ortaklık kurdu. Ancak Standar Chartered Bank politika ile ilgili herhangi bir bilgi yayınlamadı. Bu yeni sigorta poliçesinin çıkması ile birlikte birçok sigorta şirketinin takip edilme imkanı olacak.

Çeşitli Endüstrilerde Kullanılan Blockchain

Blockchain teknolojisi Bitcoin ve kripto para birimlerinin alt yapısını oluşturması ile popülerlik sağlamış ve bankacılık sektörünün genelinde yaygın bir şekilde benimsenmiştir. Örneğin Çin Blockchain teknolojisini dolandırıcılıkla savaşmak için kullanmaya başlamıştı. Blockchain teknolojisine çok fazla yatırım yapmış bankalardan bazıları Ping An Bank ve China of Bank’tır.

Hem bankacılık hem de sigorta şirketleri kozlarını Blockchain teknolojisinden yana kullanıyor. Yeni ve daha güvenli işlem olanağı sunan Blockchain teknolojisini diğer endüstrilerinde benimsemesi an meselesi.

Kaynak : KoinBülteni