Bitcoin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor ve merkez bankamızın yetkilileri bu konu hakkında faaliyetlerine devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanı Murat Çetinkaya bitcoin’i yakından takip ettiklerini ifade etti ve dijital paralar hakkında olumlu yönde görüş bildirdi.

Katkı sağlayabilir

TCMB başkanı Murat Çetinkaya kripto paraların, finansal istikrara katkı sağlayabileceğine işaret etti. Ayrıca Çetinkaya banka yetkililerinin, kripto paralar üzerine araştırmalarına devam ettiklerini bildirdi. TCMB kapsamında; dijital varlık piyasası katılımcıları, hükümet yetkilileri ve düzenleyicilerin de olduğu bir araştırma grubunun oluşturulduğunu da ifaderine ekledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mevcut düzenlemelerin bitcoin’e uygulanmayacağını bildirerek vatandaşları kripto para kullanımı konusunda dikkatli olmaya çağırmıştı. TCMB başkanı Çetinkaya’nın açıklamalarıyla bu tavrın daha olumlu bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Bitcoin ilgisi

Birçok kaynağa göre Türkiye’deki bitcoin ekonomisi giderek büyüyor. Türk Lirası – Bitcoin borsası BTCTurk’ün faaliyetlerine devam etmesi ve çeşitli altyapı sağlayıcılarının varlığı bu ifadeyi destekler nitelikte diyebiliriz. Üstelik google verilerine göre ülkenin bitcoin’e olan ilgisi her ay düzenli olarak artıyor.

Ankara Beytepe’de gerçekleşen bir emlak projesi olan Miavita Beytepe kapsamında, müşteriler bitcoin karşılığında emlak sahibi olabiliyorlar. Ayrıca Türkiye’de kripto para borsalarındaki faaliyetlerin yanısıra, Localbitcoins gibi platformlarda borsa dışı bitcoin faaliyetlerinin katlanarak arttığını görüyoruz. TCMB başkanı Çetinkaya’nın, merkez bankası bünyesinde gerçekleştirilen kripto para araştırmalarına ilişkin yaptığı açıklamalarının ardından, İş Yatırım yöneticisi Shant Manukyan şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de bitcoin üzerine önemli bir araştırma gerçekleşiyor.”

Dünya genelindeki birçok merkez bankası gibi TCMB de kripto paraları dikkate alıyor. Çetinkaya’nın; kripto araştırma grubunu bildiren ve teknolojinin finansal istikrara katkı sağlayabileceğine işaret eden açıklamaları, ülkemizdeki kripto para yatırımcıları için iyi haber olarak yorumlanabilir.

Kaynak: Coin Turk