Goldman Sachs bir süredir Bitcoin ile ilgili karışık hisler içindeydi. Şimdilerdeyse yavaşça Bitcoin’i destekleyen tarafta yerini almaya başladı çünkü CEO Lloyd Blankfein, Bitcoin’in “Yeni Dünya’nın para birimi” olabileceğini açıkladı.

Blankfein henüz Bitcoin’e yatırım yapmadığını söylese de Bitcoin’i öven ya da reddeden bir açıklamada bulunmadı. Yine de‘fikir birliğine bağlı bir para birimi’ düşüncesini sevdiğini iletti.

Çok Mantıklı

Blankfein para birimlerinin tarihine bakarak Bitcoin’in gelecek için ne vaadettiğine dair ilginç gözlemlerde bulundu. Bloomberg’e konuşan CEO şöyle iletti:

“Ben çok tarih okurum, eskiden 5$’lık bir madeni paranın içinde 5$ değerinde altın olduğunu bilirdim. Şimdi para kağıt ama arkasında hükümetler var. Belki de yeni dünyada arkasında fikir birliği olan bir para kullanılacak.”

Blankfein söyledikleriyle istemeden de olsa kağıt paranın mevcut durumda çok mantıklı bir sistem olmadığına işaret etti. Hükümetler, bankalar ve diğer merkezi otorite birimleri tarafından desteklenen kağıt paranın en ideal sistem olmadığı açık.

Bu yüzden, değeri üzerine yapılan anlaşmaya dayalı bir para birimi daha mantıklı görünüyor. Bitcoin’in pozisyonu ve altında yatan teknoloji onu iyi bir konsensüs-destekli para birimi yapıyor.

Toplumun her kesiminde Yeni Dünya devrimleri gerçekleşirken parasal ekosistem için Bitcoin yıkıcı bir güç. Blockchain teknolojisi etkisini sürdürüyor ve Bitcoin kurulu olan düzeni tahrip ediyor.

İnsanlar Kağıt Paradan Çok Emin Değil

Kağıt para her ne kadar Goldman ve Blankfein için ekmek kapısı olsa da CEO’nun kağıt para hakkında tereddütleri var gibi görünüyor.

Açık görüşlü CEO, Bitcoin’e dair tedbirli bir yaklaşım içinde olsa bile yeni ve devrimsel bir alternatife belli ki sıcak bakıyor. Onun gibi düşünenlerin sayısı da az değil.

Ceo şöyle özetliyor:

“Yıllar geçtikçe şunu öğrendim ki benim sevmediğim ama gayet düzgün çalışan bir çok şey var.”

Kaynak: Koin Bülteni