Rusya’nın en büyük bankası olan ve Türkiye’de geçtiğimiz senelerde Denizbank’ı bünyesine katan Sberbank ve Madencilik şirketi Severstal uluslararası anlaşmalarını yapmak için blockchain teknolojisini teste başladı. Severstal ve Sberbank Belarus’ta yanyana gelerek çelik tedariği sözleşmeleri kapsamında kullanacakları uluslararası banka teminat mektuplarını blokzincirine eklediklerini duyurdu.

Geçtiğimiz hafta St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumunda blokzinciri teknolojisini kullanarak yaptığı uluslararası teminat mektubu testlerinin ilk sonuçlarının olumlu olduğunu ve Doğu Avrupa’da bu alanda kullanılan Blockchain tabanlı ilk işlem olduğunu belirtti.

Sberbank Kıdemli Başkan Yardımcısı Igor Bulantsev şunları söyledi: “Sberbank olarak, uluslararası akreditifler de dahil olmak üzere, bu teknolojide büyük umutlar görüyoruz. Prototip geliştirme sürecinde edindiğimiz deneyimlerden yola çıkarak blokzinciri teknolojisinin gelecekte müşteri hizmet kalitesini yeni bir düzeye getireceğini ve Banka ekosistemi oluşturulurken öncü bir rol oynayacağımızı düşünüyoruz “dedi.

Blockchain ve Dijital Paraya Artan İlgi

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumunda bu yıl bazı büyük Rus şirketleri ve yetkilileri, Blockchain Teknolojisi ve Dijital Para kullanım oranının oldukça artmasından bahsediyorlar. Rusya hükümetinden sorumlu başbakan yardımcısı Igor Shuvalov, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in “Blockchain – Yeni Ekonominin Doğuşu” oturumundaki blok zinciri teknolojileri hakkında tamamen “net” olduğunu belirtti ve ürünü dijital izlenebilirliği olan elektronik mülkiyet unvanını koruyan projelerde kullanmayı tavsiye etti.

Buna ek olarak, Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, Rusya Merkez Bankası, Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda ulusal bir dijital para projesi üzerinde çalışıyor ve prototipin 2-3 yıl içinde ilan edileceğini belirtti.