Her para biriminde olduğu gibi Bitcoin de birçok kara para aklama, uyuşturucu satışı ve terör ile ilgili bir çok olaya karışmıştır. Buna rağmen Pentagon,bu teknolojinin siber güvenlik kalkanı olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

NEDEN BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİ?

ABD ordusu Blockchain teknolojisine olan ilgisini açık bir şekilde dile getirdi. İlerleyen zamanla birlikte kendi uygulamalarını geliştirirlerse şaşırmamak gerek.

ABD Savunma Uzmanı, ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden durumların oluştuğunu ve ulusal güvenliği sağlayan karar mercilerini hedef alanların olduğunu söyledi. Bu tür tehditlere karşı koyabilmek için Pentagon Blockchain teknolojsini araştırmaya başladı.

Blockchain teknolojisi potansiyel olarak askeri teknoloji ve iletişimde kullanışlıdır. Bütün ABD ordusunun güvenliğini arttırmaya uygun bir yapısı vardır. Aynı zamanda Blockchain, hackerları ve askeri bağlantılardan saldıran teröristleri engellemeye yardımcı olabilir.

THE DARPA

İleri Savunma Projeleri Araştırma Kurumu (DARPA) şu anda Blockchain üzerinden güvenli bir mesaj servisi yaratmaktadır. Bu servis ilk olarak kendi içlerinde test edilecektir. Eğer başarılı olursa yakında savaş yerlerinde kullanıldığını görmemiz de mümkün. DARPA, servisin en iyi şekilde hizmet verebilmesi için halktan önerilerini sunmalarını istemiştir.

DARPA, ABD ordusunun araştırma kolu olarak hizmet etmektedir ve arka ofis altyapısının önemli noktalarını merkezsiz hale getirmeyi amaçlamaktadır ve böylece:

“Akıllı belgeler ve kontratlar anında ve güvenli bir şekilde gönderilip alınacaktır. Bu sayede hackerları engellerken aynı zamanda Savunma Bakanlığı arka ofisinde yaşanan gereksiz gecikmelerin önüne geçilecektir.”

Bunlara ek olarak DARPA hacklenmesi imkansız bir kod geliştirmenin yollarını aramaktadır.

DEVLET İŞLERİNDE BLOCKCHAİN

Blockchain teknolojisi sadece ordunun ilgisini çekmekle kalmamıştır. Bu teknolojiyi ABD donanması ve birçok devlet müessesi incelemektedir.

Kaynak:Koin Bülteni