Moskova hükumeti yerel halk oylaması için Blockchain’i test etme planlarını ilerletiyor.

Geçen yıl Moskova hükumetinden yetkililer yerel medyaya, insanların kent yönetimi için oy kullanırken dolandırıcılık riskini azaltmak amacıyla yeni çözüm yolları baktıklarını söyledi. Olası kullanım, “Aktif Yurttaşlar”ın e-devlet projesinin bir parçası olarak yeni tapu kayıt sistemi için temel oluşturulabildiği ve Blockchain’in araştırıldığı birkaç alanı içeriyor.

Şimdi, 4 Aralık tarihli bir bildiriye göre yetkililer, Aktif Citizen programı adı altında devam eden teknolojinin “daha da açık hale getireceğini” bildirdiler ve Blockchain yardımıyla oyları izlemek için bir pilot sistemi geliştirdiler.

Hükumet şunu açıkladı:

“Bu teknolojinin getirilmesi Aktif Vatandaş girişiminde yapılan oylamayı daha da açık hale getirecektir. Oylama sonuçlarının vatandaşlar tarafından da doğrulanabilmesi ile yönetimin sonuçları yanlış değerlendirmesi ve değiştirmesi imkansız olacaktır”.

Kamuoyunun ilanına ek olarak, hükumet, pilot çözümün arkasındaki kodu GitHub’da açık kaynak koduna dönüştürdü.

Blockchain kökenli oylama kullanımının pilot aşamasının ötesine geçeceğine dair kesin bir gösterge sunulmuyor. Yine de geçen yıl, hissedarların kurumsal kararlarda Blockchain’le oy vermeye başladıkları merkezi kayıt kuruluşları da dahil olmak üzere, Rusya özel sektörünün ilgi duyduğu bir alan.

Kaynak: Koin Bülteni