İsviçre’nin Chiasso Belediyesi, Ocak 2018 itibariyle vergi ödemelerini bitcoin olarak kabul edeceğini açıkladı. Chiasso, bitcoin’in kullanılması ve bitcoin ile ilgili yenilikler konusunda ana küresel merkez olan Zug’un Kripto Vadisine rakip olarak, İsviçre’nin bitcoin ve kripto para birimi alanında küresel lider olması konusunda ivme kazanmasını işaret etmektedir.

Chiasso Vatandaşları, Ocak 2018 itibariyle 250 İsviçre Frangına kadar olan vergilerini Bitcoin ile ödeyebilecekler.

Chiasso, İsviçre bitcoin’in kullanımı için kendisini küresel bir merkez olarak konumlandırmaya çalışıyor ve vatandaşların vergilerini bitcoin kullanarak da ödeyebileceğini açıklıyor. Chiasso’nın kripto para birimi yeniliği konusunda İsviçre’nin merkezi olan Zug ile rekabete girmesiyle, aynı zamanda İsviçre’nin bitcoin kullanımı açısından dünya lideri olarak konumunu güçlendiriyor. Chiasso Ocak 2018 başından itibaren vergilendirme ödemesinin bir şekli olarak bitcoin kabul etmeye başlayacak. Şehir, bu denemeyi ödemeleri ilk aşamada 250 İsviçre Frangı (CHF) ile sınırlandırarak uygulamayı planlıyor. Mevcut durumda Zug, 200 CHF’ye kadar olan vergi ödemelerini bitcoin ile kabul etmektedir ve Temmuz’dan beri ödemelerin yüzde 40’ından fazlası bitcoin ile gerçekleşmiştir.

Chiasso yetkilileri, genişleyen kripto para birimi endüstrisinin, azalan yerel banka sektöründen kaynaklanan veri geliri kayıplarının yerine geçeceğini umut ediyor. Chiasso belediye başkanı, Bruno Arrigoni Chiasso, hem kanton hem de İsviçre özelinde, teknolojik ve ekonomik büyüme açısından uluslararası bir merkez olarak kabul edilmiştir, açıklamasında bulunuyor.

Yerel yetkililer, kripto para birimi start-uplarını çekerek, belediyeyi “KriptoPolis” markasına dönüştürmeyi hedefliyor.

Chiasso Belediye Başkanı Son Aylarda Birçok Kripto Para Birimi Tabanlı İşletme ile Görüştü

Chiasso yönetimi, kripto para birimi kullanan şirketleri çekmek için bir dizi adımlar tasarladı. Chiasso belediye başkanının son aylarda kripto para birimi girişimcileri ile buluştuğu söylenmektedir. Belediye başkanı son zamanlarda sekiz start-up şirketinin belediye içerisinde merkezlerini kurduklarını iddia etmektedir. Basın açıklaması aynı zamanda “Yönetim, kar amacı gütmeyen BHB kurumunun oluşturulması için kurucu ortak olarak katılma olasılığını değerlendirmektedir. Bunlar Chiasso Blockchain/Bitcoin teknolojisinin üst düzey temsilcilerinin de dahil olmasını içerecektir.” Chiasso yönetimi, yerel kripto para birimi endüstrisinde yeniliği benimsemek için önlemler almayı düşündüğünü açıkladı. Bu önlemler arasında, öğrencilerin kripto para birimi okur yazarlığını desteklemek için “üst orta okullarda verilen derslerin derinlemesine” geliştirilmesi de yer almaktadır.

Kaynak: Bitcoin.com