Ekim 2014’te Motherboard dergisi Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Liaoning Eyaletindeki şehirden izole üç katlı bir fabrikada bulunan büyük ve gizli bir Bitcoin madenine ulaştı. İşletmecinin söylediğine göre fabrikanın bulunduğu bölge diğer bölgelere göre bitcoin madenciliği için çok iyi bir alan, hava koşulları ve hava kalitesi oldukça iyi.

İşletmecilerin bu madenden başka çalışan 5 adet daha madeni olduğunu söylememiz gerekir. Bu madende 3000 bitminer var ve bu makinalardan günde yaklaşık 20 – 25 bitcoin kazanım elde ediyorlar ve günlük 1250kw elektrik harcıyorlar. Madende kullanılmayan, bozulan ve çeşitli sebeplerden dolayı atıl durumda olan 900’e yakın makina vardır. Örnek vermek gerekirse Avalond marka bitminerler artık çok fazla elektrik harcayarak zararlı hale gelip performans açısındanda günümüz makinalarına erişemediğinden bu makinalar kenara ayrılıp geri dönüşüme gönderilir. Geri dönüşüm sırasında eski makinalardan fanlar alınır bu fanlar yüksek devirde çalıştığı için sıcaklığı dağıtma konusunda oldukça işe yarar. Fabrikadaki sıcaklığı kontrol altına almak için 6 adet koridor ve koridorların başlarına karşılıklı 2’şer adet devasa pervaneler monte edilmiştir. Bu pervaneler sayesinde içerideki hava akımı sürekli olarak dışarı ve içeri yönlü hareket etmektedir.

Bu maden, dijital para sektörünün şebekesini çalışır durumda tutan ve operatörlere büyük zaman kazandıran en güçlü maden altyapısıdır. Dünyadaki bitcoin ağının %3’lük işlem gücünü bu fabrika karşılamaktadır. Motherboard dergisinin ziyaretleri sırasında biriken 4050 bitcoins, 1.5 milyon dolarlık bir bütçe demek oluyor.