Bitcoin’de fikir ayrılığı yaşanmasının ardından iki farklı para birimi oluştu. Bundan sonra Bitcoin ismi Bitcoin Cash(BCC) ve Bitcoin Classic(BTC) olacak şekilde iki farklı para birimini açıklayacak. 

Bitcoin ile Bitcoin Cash çatallaşması hakkında tartışmalar sürerken piyasada sakinlik sürüyor. Dün sabah 3000$ seviyelerinde seyreden BTC, ayrışmadan sonra %10luk bir düşüşle 2700$ bandına geriledi ve bu bantta işlemler sürdürülüyor. Bitcoin Cash’in işlemlere başlamasıyla piyasaların dalgalanacağına dair yapılan söylemler epey fazlaydı ancak izlediğimiz grafik neticesinde bu söylemler gerçekleşmedi.

Bitcoin bölünmeseydi ne olurdu ?

10 yaşında olan Bitcoin’in tüm madenciler tarafından indirilmesi zorunlu olan blok değeri 150 GB’ın üzerine çıktı ve yapılan her Bitcoin işlemi bu bloğa eklendiği için sürekli güncellenmesi gerekiyordu. Bu büyük dosya boyutu içinde transfer işlemlerinin tamamlanması için 10-20 dakikalık gecikmeler yaşanmaya başladı.
Eğer bölünme gerçekleşmeseydi, önümüzdeki senelerde Bitcoin ile alışveriş yapmak veya para trasanferi yapmak için saatlerce beklemelere yol açacak bir onay süreci olacaktı.

Kim nasıl etkilenecek ?

Segwit2x güncellemesi ile 1 Mb olan blok boyutu 2 Mb’a çıkacak ve sistemler çok fazla rahatlayacak. Tüm Bitcoin sahipleri ellerindeki Bitcoin’i dijital cüzdanlarına aktardıklarında, tüm para birimi Bitcoin Cash ile değişecek ve yola bu şekilde devam edilecek. Bitcoin’lerini kağıt cüzdanlarda saklayanlar için ise bir kayıp yaşanmayacak ve normal piyasa değerinden devam edecekler.

Bitcoin Cash’in ilk bloğu ViaBTC tarafından kazıldı 

478559. blok yani bitcoin cash’in ilk bloğu kazıldı. Bu işlem 478558. bloktan yaklaşık 6 saat sonra yapılabildi. Bu bloktaki verilere göre blok; 6985 işlem içeriyor ve 1,915Mb boyutunda.

BCC ve BTC ‘nin fiyatları ne durumda ?

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi klasik Bitcoin para birimi, bölünmenin yaşanmasının ardından %10’luk bir düşüş elde ederek 2.700 dolar fiyatlarına düştü. Asıl merak edilen yeni para birimi Bitcoin Cash’e baktığımızda ise henüz yeni olmasına rağmen kısa süre içerisinde %44’lük gelir elde eden Bitcoin Cash, şu anda 430 dolar civarında bulunuyor. Çok kısa süre içerisinde yüksek paralar kazandıran Bitcoin Cash’in piyasada tutunup tutunamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.