Bitcoin nedir ?

Bitcoin tamamen dijital olan bir para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nokamoto takma isimli bir kullanıcı tarafından oluşturuldu. Geçtiğimiz yıl kimliğini açıklayan Avustralyalı iş adamı Craig Wright, bu lakabı kendisinin kullandığını ve Bitcoin’in gerçek kurucusu olduğunu belirtti.

Bitcoin & Blockchain arasındaki ilişki nedir ?

Öncelikle bitcoin ile blockchain karıştırılıyor. Birçok kişi, genellikle ilk duyanlar aynı şey olarak algılarlar ancak aynı şey değil. Blockchain bitcoinin arkasında yatan teknolojidir.

Blockchain ve Bitcoin neden karıştırılıyor ?

Çünkü birlikte ortaya çıktılar, 2008 yılında bitcoin çıktığında bu sistemin çalışması için blockchain sistemi geliştirilmişti. Fakat blockchain bitcoinin çok daha ötesinde kapılar açabilecek bir teknoloji. Bitcoin blockchainin en yaygın ve en ünlü implementasyonu diğer bir deyişle dijital para olarak kullanılmış şekli. Blockchain sadece bununla sınırlı değil dijital paradan başka birçok yerde kullanabilirsiniz blockchain sistemini. Çünkü merkezi bir otorite yok. Yeni bir güven şekli ortaya çıkıyor. Yani birbirlerini tanımayan insanların arada bir aracı olmadan birbirlerine güven duyabileceği bir ortam oluşuyor. Blockchainde gönderdiğiniz paranın kaydını sisteme giriyorsunuz ve o kayıt ağda kaydediliyor ve tescil ediliyor. Ama bu işlemler sadece para birimiyle sınırlı değil. Akıllı sözleşmeler, tapular, lisanslar, patentler vs ağda dolaşarak arada aracı olmadan güvenli bir ortam sağlıyor.

Blockchain nerelerde kullanılabilinir ?

Kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse. Şuanda birkaç oylama sistemi yapılıyor. Bu oylamaları devlet olarak yapmaya gerek yok şuan için kendi aranızda, toplantınızda, derneğinizde , işyerinizde oylama yapabilirsiniz.

Telif haklarında otoriteye gerek kalmadan online telif hizmeti alabilirsiniz. Herhangi dijital dosyanızı müzik, resim, fotoğraf tüm dünyada lisanslı dağıtımını satışını güvenli olarak sağlayabilirsiniz. Bknz : Copyrobo

Gayrimenkul alanında blockchain teknolojisi İsveçte kullanılmaya başlandı. Bknz : Chromaway. Yapılan açıklamada “Blockchain dijital parmak izi sistemi ile evrak saklamak ve kişilerin bilgilerine ulaşmak daha kolay hale gelecek ve doğrulamada yaşanan sorunlar ortadan kaldırılacak. Kimlik istemek, o kimliğe ait numara ile arama yapmak yerine yalnızca bir parmak izi, ulaşılmak istenilen tüm belge ve evrakları hızlı bir şekilde ortaya çıkartacak. Bu benzersiz kolaylık sayesinde masraflar ciddi şekilde düşerken hata payı sıfıra düşecek” şeklinde sistemin faydalarını dile getirdi.

Bunun gibi birçok konu mevcut ve hepsi gelecekte kullanılacak. Bu nedenle blockchain her şeyi etkileyecek sadece tek bir şeyi değil.