Spekülasyonlar ve tahminler devam ederken Batı medyası, Çin hükümetinin Bitcoin borsalarını yasaklayacağı ile ilgili haberler yapıyor. Bu haberler ICO‘ların daha önceden tamamen yasaklanmasından sonra çıkmaya başladı.
Wall Street Gazetesi ve diğer yayınlar “anonim” olarak çok fazla detay vermeyen alıntılar yayımlıyor.

ANONİM KAYNAKLAR

Wall Street Gazetesi ve onların doğrulanmamış anonim kaynaklarına göre, yasal düzenleyiciler yasaklama hakkında açık ve net ifadeler kullanmıyor bile.
Bir düzenleyici kararın çok önceden belirlendiğini söylerken diğeri karara varılması için daha zaman olduğunu söylüyor.

“İddialar devam etmesine rağmen, ICO yasağı haberlerinden sonra toparlanan Bitcoin fiyatı ikinci kez düştü.”
Aynı zamanda Bloomberg tarafından ortaya atılan iddialara göre:

“Yasak sadece borsadaki kripto para ticaretine getirilecek. Konuyla yakından ilgili insanlar bu bilgiler gizli olduğu için isimlerinin gizli kalmasını istiyor.”

YASAKLANMANIN ASIL SEBEBİ NEDİR?

Bitcoin, Çin’de ve onun sosyalist para politikasında önemli bir engelle karşılaştı.

Çin hükümeti kripto paralara duyulan ilginin artmasından rahatsız oldu ve onu bir tehdit olarak algıladı. Yatırımcıların Yuan’a karşı Bitcoin’i tercih etmesi hoş karşılanmadı.

Çin Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada ICO’ların ülkenin mali düzenini bozması üzerine yasaklandığını söylemişti. “Çok fazla bozukluk” yaşandığı için kapatıldığı anonim kaynaklar tarafından da iddia edilmişti.

OLDUKÇA ŞÜPHELİ

Resmi herhangi bir açıklama olmaması şüphe yaratan bir durumken hiç kimsenin adını haberlere koyacak kadar cesur olmadığı da görülüyor.

Çin BTCC Borsası’nın kurucusu ve CEO’su Twitter’da bir anket yaparak insanların bu yasağa inanıp inanmadığını sordu. Sonuçlara göre %80’den fazla insan haberlere inanmıyordu.

OKCoin bu haberlere cevap olarak:

“Şu ana kadar herhangi bir resmi makam tarafından BTC borsalarını kapatma ile ilgili bilgilendirilmedik. Bu olay gerçekleşirse internet sitemizde hemen bildirim yayınlayacağız. Durum öyle olsa bile kullanıcılar için çevrimdışı ticaret yapıyor olacağız ve hesabınızdaki koinler kesinlikle güvende olacak.” dedi

LİTECOİN KURUCU DA SÖYLENTİLERE DAHİL OLDU

Dün akşam attığı tweetler ile Litecoin kurucusu Charlie Lee ortalığı karıştırdı. Resmi sosyal medya hesabından önce Çin’in Bitcoin’i yasakladığını, sonradan hatalı yazdım Bitcoin borsaları demek istemiştim gibi cümleler kullandı.

Olaya büyük tepki gelince Charlie başta şaka yaptığını ve bu kadar etki yaratacağını düşünmediğini belirtse de sonradan tweetlerinde şaka yapmıyorum haber doğru ancak kaynak anonim şeklinde ifadelere yer verdi. Şuan ise tweetlerini silmiş durumda.

Kimse Charlie Lee’nin ne dediğini ve ne yapmaya çalıştığını anlamasa da o da Bitcoin’lerinizi elinizde tutun ve satmayın mesajı verenler arasında.

Kaynak: Koin Bülteni