Blockchain teknolojisinin ismini artık sürekli olarak duymaya başlıyoruz. Dünyada hızla yayılmasından sonra Türkiye’ye hızlı bir giriş yapmasını bekliyor ve BLASEA Derneği olarak blockchain konusundaki araştırmalarımızı sizlerle paylaşmaktan keyif duyuyoruz.

Bu yazımızda ilk olarak ilk defa duyanlar için kısa bir açıklama ile giriş yapmak istiyorum. Kısaca Blockchain; Dijital ortamlarda bulunan tüm verilerinizin gizlilik esasına göre sadece kendiniz ve ulaşmasını istediğiniz kişiler tarafından paylaşılan bir ağ sistemidir. En büyük özelliği, güvenilir, hızlı ve şeffaf olmasıdır.

Gelelim bu gelişmiş ve dünyaya meydan okuyan sistemin bankalar açısından önemine, bu sistemle birlikte son dönemde fazlaca karşılaşmış olduğumuz bankaların ‘’ kişiler bilgi ve şifrelerinizi bankanız dışında kimseyle paylaşmayın’’ ibaresine. Bu cümlenin güvenlik ve gizlilik ilkesinin önemine vurgu yaptığını anlıyoruz.Kişisel verilerimizin korunmasında, dijital saldırıların gerçekleşmesi ve bilgilerimizin bizim dışımızda kişilere ulaşarak tehdit oluşturduğu bu dönemde Blockchain teknolojisinin güven ve hızlı sistemi ile tüm verilerimizin artık kendi kontrolümüz altında olması bizim için son derece önemli bir durumdur.

Bankalar açısından hem işlem hızlılığını hem de maliyetleri azaltacağa benziyor. Dünya’da bu sistemi destekleyen ilk bankalar Hollanda bankaları olmuştur. Bu Hollanda bankalarından bazıları (ABN Amro, ING, Rabobank) 2014 sonunda Blockchain’e yönelim gösterdiğini açıklamıştı, NASDAQ ise özel pazar platformunda kullanılmak üzere Mayıs ayında Blockchain’e el attığını görmüştük.

Özellikle Microsoft ve IBM geçtiğimiz yaz aylarında Blockchain sistemine sosyal yarar diyerek yaklaştığını belirtmişti.

Özetle , Blockchain teknolojisinin gelecek dönemde takip edilmesi gereken ve finanslar kuruluşlar için son derece önem taşıyan bir sistem olduğunu dünyadaki örneklerinden anlıyoruz. Sistemin yaygınlaşması ile birlikte kişisel verilerin gizliliği güven altında olacaktır.