Güney Kore, uluslararası bitcoin transferlerini resmi olarak yasallaştırdı. Ülkenin yeni hedefi ise bitcoin işlem platformu ve borsaları için yasal düzenleme getirmek.

İktidar partisinden Park Yong-jin 3 Temmuz’da, hükümetin bitcoin piyasasını düzenlemeye hazır olduğunu açıklayıp konuyla ilgili üç farklı teklif sunmuştu. Bu tekliflerden biri, bitcoin işlem platformları ve borsalarının en az 436 bin dolar nakit  para bulundurmalarını, bununla beraber Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarına uyumluluk sağlamalarını şart koşuyor.

Güney Kore hükümeti, o tarihten beri bitcoin piyasasının düzenlemek için pek çok düzenleme formülü üzerinde çalıştı. Ülkedeki bitcoin piyasası şimdilik tam olarak düzenlenmese de hükümet, bitcoin hizmet sağlayıcılarının ödeme, transfer ve işlem yapma yetkisini resmi olarak yasallaştırdı.

Korea Herald’ın da aralarında bulunduğu ülke medyası, ülkenin baş finans sorumlusu kurum olan FSS’nin (Finansal Gözetim Hizmeti) bitcoin hizmet sağlayıcılarını ve finansal teknoloji şirketlerini onayladığını yazdı. Kuzey Kore, tıpkı Filipinler gibi bitcoin’i havale yöntemi olarak tanıdı ve bu şirketlere kullanıcıları için 20 bin dolar değerinde bitcoin işleme hakkı tanıdı.

Bitcoin’in Filipinler’de yasal olarak tanınmasının ardından ülkedeki bitcoin piyasası önemli bir büyüme oranı göstermişti. Ülkedeki büyük şirketler milyonlarca dolar yatırım almış ve kullanıcı tabanı binlerle ifade edilen rakamlara ulaşmıştı.

Şimdiki merak konusu ise Güney Kore’nin bitcoin piyasasını yakın zamanda tam olarak düzenleyip düzenlemeyeceği ve tıpkı Japonya gibi bitcoin’i dijital para olarak tanıyıp tanımayacağı. Bunun gerçekleşmesi hâlinde ülkedeki bitcoin piyasasının patlama yapacağı tahmin ediliyor. Güney Kore, bitcoin işlemlerinde yüzde 14 payla hâlihazırda ABD ve Japonya’dan sonra en büyük 3. piyasa konumunda bulunuyor.

Kaynak: Cointelegraph