Birleşik Krallığın merkez bankası konumundaki Bank of England’dan bir blockchain hamlesi daha geldi. Banka, finansal teknolojileri benimseme planları dahilinde bir blockchain denemesine daha girişiyor.

Yayınlanan yeni bir açıklamaya göre merkez bankası, blockchain startup’ı Chain ile veri gizliliği projesi için çalışmalarını ortaklaştırdı. Projenin aynı gün açıklanan 4 projeden biri olduğu ve tüm projelerin finansal bilgi işleme üzerine olduğu belirtiliyor.

Bank of England çalışanları geçen yıl açıklanan benimseme programı kapsamında bir süredir birçok startup ve şirketle birlikte blockchain uygulamaları üzerinde çalışıyor. Bu uygulamalar arasında Ripple tarafından geliştirilen bir programın da bulunduğu eş zamanlı götürü hesabı (RTGS) denemesi ve PwC’yi kapsayan varlık değişim uygulaması bulunuyor.

Andrew Hauser, merkez bankasında bankacılık, ödemeler ve finansal esneklik yönetici müdürü konumunda. Hafta sonu İngiltere’nin Cambridge kentinde finansal teknoloji şirketleri için bir konuşma yapan Hauser, yeni proje hakkında açıklamalarda bulundu. Hauser’ın sözleri şu şekilde:

“Söz konusu proje, dağıtımlı defter teknolojisi temelli sistemlerin paylaşımlı bir defterde veri saklarken aynı zamanda katılımcılar arasında ne kadar gizlilik sağlayabildiğini anlamak için geliştirildi. Bildiğiniz gibi bu özellikler bu teknolojinin en öne çıkan taraflarının başında geliyor.”

Birleşik Krallık merkez bankası, blockchain veri gizliliği projesine ilgili olduğunu resmi olarak ilk kez Nisan ayında açıkladı. O zamanki Bank of England başkanı Mark Carner, bankasının “dağıtımlı bir defterde gizliliğin nasıl sağlanabileceğini” araştırmak istediğini açıklamıştı.

Bank of England’ın blockchain teknolojisiyle geliştirilebilecek birçok uygulama üzerinde çalıştığı biliniyor. Bunların arasında “banka tarafından basılan dijital para” projesi oldukça göze çarpıyor. Bu konuya ayrıca dünya genelinde birçok bankanın ilgili olduğuna işaret edildi.

Kaynak: CoinTurk