Kripto paraların ve ICO’ların Belarus’ta yasallaşmasının ardından, ülkenin önde gelen teknik üniversitelerinden biri kripto paraları ve ICO’ları kapsayan bir diploma programı sunmaya hazırlanıyor.

BNTU Diploma Programı

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerini, ICO’ları ve akıllı sözleşmeleri içeren “ Dijital Ekonominin Gelişmesi” tasarısını imzaladı. Tasarı aynı zamanda önümüzdeki beş yıl boyunca kripto paralardan alınacak vergiyi de kaldırdı.

Lukashenko’nun açıklamasının ardından, Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi (BNTU), kripto para alanında yeni bir diploma programı başlatacaklarını duyurdu. 1920’de kurulan üniversite, Belarus’un en büyük teknik üniversitelerinden biri. Üniversitenin mezunları arasında eski Belarus Başbakanları Vyacheslav Kebich ve Gennady Novitsky’da yer alıyor.

Üniversitenin web sitesine göre diploma programı, kripto para birimleri ile yapılan işlemler, kripto para vadeli işlem sözleşmeleri, Blockchain teknolojisinin kullanımı ve ICO derslerini içeriyor.

2018’in Mart ayında başlayacak olan programa üniversite öğrencileri ve yüksek lisans öğrencileri katılabilecekler.

Kripto Para Programına İlgi Büyük

Üniversitenin Facebook sayfasında, duyurudan sonra 100 binden fazla yorum yapıldı. Kullanıcılar aynı zamanda bilgi edinebilecekleri daha kısa programlar hakkında da sorular sordular. Bir kullanıcı, “Kripto para birimlerinin dünyadaki değişim hızını göz önüne alırsak 16 aylık program oldukça uzun. Bu programın 1 veya 2 aylık olanı olsa çok iyi olur.” şeklinde yorumda bulundu.

Bu yorumların ve soruların üzerine üniversite, programın sadece kripto paraları içermediğini aynı zamanda borsa araçlarını ve yatırım çekme yöntemlerinin de işleneceğini vurguladı. Ayrıca başarılı mezunlara “yüksek öğrenim seviyesinde” diploma verileceği ama program kısaltılırsa bunun yapılamayacağı da eklendi.

Açıklamanın üzerine bir çok kullanıcı yine de diploma yerine hızlı eğitimi tercih edeceklerini dile getirdiler. Mobipay Belarus’ta proje yöneticisi olan eski bir BNTU mezunu konuyla ilgili Facebook’ta, “Kimse uzun sürede diplomaya ihtiyaç duymaz, bilgi daha önemlidir. Bilgim olmazsa ben bu diplomayı ne yapacağım?” yorumunda bulundu.

Kullanıcılar aynı zamanda programın maliyeti, öğretmenlerin kimler olacağı, başvuru koşulları ve mülakat süresi hakkında da bir çok soru sordu. Fiyatla ilgili olarak üniversite Facebook’ta, “Eğitim masrafı, Belarus Merkez Bankası kuruyla 966 ABD dolarıdır.” yorumunda bulunda.

Fiyatın açıklanmasının ardından eski bir mezun, “Yaklaşık 1.000 dolar olan ücret bir buçuk yıllık eğitim için çok çok yüksek.” dedi. Ancak BNTU’daki eğitime ek olarak İngilizce eğitim veren ücretsiz online kurslar bulunuyor. Coursera, Udemy ve Khan Academy bu avantajı sağlayan eğitim kurumları. Ayrıca Nicosia Üniversitesi’de kripto paralar hakkında ücretsiz bir giriş dersi sunuyor.

Kaynak: Coin Turk