Bitcoin’e özel en büyük istatistik ve cüzdan servislerinden biri olan Blockchain.info(şimdi Blockchain.com) adlı sitenin CEO’su Peter Smith, 2018’de merkez bankalarının aynı altın ve yabancı para birimlerini barındırdıkları gibi kripto para da barındıracağını belirtti.

CNBC’nin ‘Coin Rush’ yani ‘Koin’e Saldırı’ programına kısa bir röportaj veren Peter Smith, gelecek yıl ilk kez geleneksel finans kuruluşlarının kripto para saklayacağını öngörüyor:

“Sanırım bu yıl merkez bankalarının bilançolarına eklemek için kripto para aldığı ve sakladığı ilk yıl olacak.”

Çoğu insan Bitcoin’in büyümesinin altkoinlere göre düşük olduğunu düşünüyor ama atladıkları önemli bir nokta var. Çok uzun bir zaman önceymiş gibi gelse de bu yılın başında Ocak ayında Bitcoin sadece 1000$’dı, bu haftaysa tam 20,000$’a vurdu. Bu gerçeği göz önünde bulundurunca bankaların dikkatinin neden buraya yöneldiğini anlamak da zor değil. Tabii sadece bankalar değil; hükümetler ve yasa düzenleyicileri de Bitcoin’i yakından takip ediyor. Bazı ülkelerde Bitcoin oldukça hoş karşılanıyor ve halka tanıtılıyorken bazı ülkelerdeyse kripto paraların geleceğine kuşkuyla yaklaşılıyor.

Güney Kore’nin Shinhan bankası geçen ayın sonunda önemli bir açıklamada bulunmuştu. Dev banka açıklamasında müşterilere Bitcoin için cüzdan ve saklama opsiyonu tanıyacak olan ilk banka olacaklarını belirtmişti. Bunun aksine, Danimarka merkez bankası yöneticisiyse Bitcoin’i “ölümcül” bir şey olarak nitelendirip vatandaşların uzak durması gerektiğini söylemişti. Yani anlaşılacağı üzere hükümetler arasında Bitcoin hakkında oldukça zıt görüşler mevcut.

Smith röportajın devamında bankaların kendi dijital emtialarını da “ya bu yılın sonunda ya da 2018’in başında” piyasaya süreceklerini ekledi. Rusya hükümeti’nden CryptoRuble gibi birçok hükümet ulusal kripto paralarını yayınlamayı düşünüyor. Hatta Dubai alınan resmi karar sonucunda bunu resmen ilan etmiş bile.

Röportaj yapılırken Smith’e önemli bir konu da sorulmuş. Kripto para alanında “büyük bir hack” olayı olur mu sorusunu alan Smith, bir önceki büyük hack’in üzerinden 5 ay geçtiğini ve kripto para ekosisteminin “önümüzdeki bir veya iki ay içinde başka bir hack olayı” görmesi gerektiğini belirtti. Smith aynı zamanda CNBC’ye şirketi adına şöyle bir açıklamada da bulundu:

“Bizler uzun bir süredir hedeflenen en büyük şirketlerden biriyiz. Bu da bizi meşgul tutmaya yetiyor.”

Kaynak: Koin Bülteni