Hepimizin cüzdanlarında olan kredi kartlarının küresel lideri Visa, planladığı Blockchain bazlı kurumsal ödeme servisi B2B Connect’in pilot kısmını kullanıma sundu.

Visa’nın ilk olarak geçen yıl duyurulan transfer sistemi uluslararası ödeme yöntemlerine kolaylık getirmeyi hedefliyor. Planın izleyeceği yolsa kurumlar arası çalışan bir ödeme yöntemiyle aradaki 3. kişiyi kaldırmak. Blockchain teknolojileriyle çalışan girişim şirketi Chain’in yardımlarıyla tasarlanan proje, kurumdan kuruma yapılan para transferlerinin güvenli, aynı zamanda şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak.

Halihazırda ödeme sistemi üzerinde Visa ile birlikte çalışan bankalar da mevcut. ABD’de Commerce Bank, Güney Kore’de Shinhan Bank, Filipinler’de Union Bank, Singapur’da ise United Overseas Bank projede yer alıyor.

Visa’nın Global Çözümler bölümü başkanı Kevin Phalen, yaptığı bir açıklamada listedeki bankaların arasında platformun para transferi için test edildiğini de belirtti.

Phalen açıklamasının devamında projenin bu pilot kısmından sonra ikinci kısmın yayınlanacağını da ekledi. İkinci kısım, 2018 yılının ortasında yayınlanacak ve daha fazla ticari kurumun kullanımına açılacak.

“Bu hafta yapılan açıklama Visa B2B Connect’in ticari endüstrilerde kullanıma sunulmasının sadece ilk kısmı. Daha önce belirlenen müşterilerimizle bankalar arası test transferleri yapmaya başlayacağız. Sonrasındaysa daha çok şirket ve diğer bankalarla çalışmayı da hedefliyoruz.”

Yapılan basın açıklamasına göre, Visa’nın şimdiki ve gelecekteki müşterilerinin servisin uygulama geliştirme arayüzünü (API) kullanarak kendi platformlarını yaratabilmesi de mümkün olacak.

Kaynak: Koin Bülteni