Kripto para sektörünün önlenemez yükselişi, elektronik şirketleri için de yeni alanlar yaratıyor. Samsung Electronics ve TSMC gibi şirketler madencilik işine girmeye başlıyor.

Kripto para talebi arttıkça hem madencilik yazılımları hem de gerekli donanımları sunan şirketlerin popülerliği hızla artıyor.

Samsung, bu ayın başlarında, Rusya’nın Bitcoin madenciliği şirketi Baikal ile 14nm ASIC çiplerin tedariği için anlaşma imzaladığını açıkladı. Samsung numuneleri test ettiklerini ve seri üretimin 2018 Ocak’ta başlayacağını belirtti. Baikal, yeni güncellenen madencilik donanımında, Samsung tarafından üretilen çipleri kullanacak.

Piyasayı izleyen uzmanlara göre, genellikle Apple ya da Qualcomm gibi daha güvenilir ve güçlü şirketlerle ortaklık kuran Samsung’un nispeten daha küçük bir Rus firması ile imzaladığı bu anlaşma bir risk olarak görülüyor. Bunun yanında Samsung’un bu hamleyle, kripto para sistemine bir giriş yaptığı da söyleniyor.

Baikal gibi madencilik işi yapan ve bir Çin firması olan Bitmain ise küresel madencilik işini, yüzde yetmiş pazar payıyla sürdürüyor. Bitmain günlük olarak yaklaşık 44 milyon won elektrik faturası ödediğini söylüyor.

Bu firmalarla birlikte Japon internet firması GMO’da 7nm ASIC çipler ile Bitcoin madenciliği işine girmeye hazırlanıyor.

Kaynak: Coin Turk