Rusya çapında birçok üniversite mevcut finansal eğitim programlarına kripto para birimleri, Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini içeren yeni dersler ekledi. Yüksek talep nedeniyle bu dersleri bu yıl sunmaya başlayacaklar.

KRİPTO PARA DERSLERİ

Rusya’daki en iyi üniversiteler, bu sene ilk kez kripto para ve blockchain teknolojilerine ayrılmış özel dersler ve yüksek lisans programları sunmaya başlayacak. Dersler 2017-2018 akademik yılında okulların mevcut programlarına dahil edilecek.

Derslerin verileceği okullardan Moskova Devlet Üniversitesi(MSU), saygın ve karma araştırma üniversitesidir. MSU eknomik fakültenin yönetim kurulu üyesi olan Sergey Studnikov, Finansal Analiz master programını yönetiyor. Haberin çıkış noktasında okulun yeni kripto para dersleri hakkında şunları söyledi:

“En yakın sürede birkaç program için master sınıfları açacağız-bunun için endüstri temsilcilerini davet ediyoruz.”

Rusya’nın önde gelen ve en büyük üniversitelerinden biri olan Yüksek Ekonomi Okulu’nda(HSE)konu, okulun Finansal Teknolojiler dersinin bir parçası olarak yer alacak. Ders, devlete ait Rus bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Sberbank ile birlikte bu yıl başlatılan Finansal Teknolojiler ve Veri Analizi master programının bir parçası.

Saint Petersburg Devlet Ekonomi Üniversitesi(Spbgeu) bankacılık, finans ve finansal piyasalar üzerine olan mevcut programının iki bölümünü kripto para ve blockchain teknolojilerine ayıracak. Okul Ekonomi ve Finans Fakültesi’nden Doçent Denis Gorulev’e göre “Burada bu dersleri vermek için bir takım resmi şeylere güveniyoruz, ancak bu derslerin Milli Eğitim Bakanlığı’yla uzun süre koordine edilmesi gerekiyor.”

KRİPTO DERSLERİ İÇİN YÜKSEK TALEP

Phypeech olarak da bilinen gayri resmi Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü(MIPT) kendisini “bilim adamları, öğrenciler ve mühendisler tarafından büyük beğeni ile karşılanan en iyi 5 üniversite” olarak tanımlıyor. Enstitü Blockchain teknolojisinin BT bileşenini öğretecek.

MIPT Uygulamalı Matematik ve Bilişim Okulu Müdürü Andrey Raigorodsky’ye göre, bu alan hem öğrenciler hem de işverenler arasında yüksek talep görüyor. “Bu yıl birkaç tane özel dersimiz var.” dedi. Ayrıca:

“Bu konu son derece popüler.” şeklinde ekledi.

Ayrıntılı olarak i okulun endüstriyel ortakları tarafından da güçlü bir talep var. “Örneğin Sberbank şu anda bizimle çalışıyor.- bu konuda araştırma yapılmakta olan yeni bir bilimsel laboratuvar açtılar.”

Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Misis), Rusya’nın çelik üretimi alanın birincil teknolojik üniversitesi konumda. Bu yaz, Misis ve hükümetin sahip olduğu banka Vnesheconombank (VEB), Blockchain teknolojisine odaklanarak yeni malzemeler ve atılım teknolojileri için bir merkez oluşturmak için bir anlaşma imzaladılar. Yayınlanan yazıda, öğrenciler yeni eğitim merkezinde Blockchain teknolojisi üzerinde çalışacaklar:

“Özellikle MSU, HSE, Misis, MIPT ve Spbgey öğrencileri Bitcoin ve yenilikçi finansal teknolojilerin diğer yönleri hakkında bilgi edinecek.”