Yeni yayınlanan bir patent başvurusuna göre dev veri tabanı şirketi Oracle, izinli blockchain’lere “adil” yönetim getirecek bir yöntem üzerinde çalışıyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO), ilk olarak Mayıs 2016’da yapılan “Dağıtımlı Defter Sistemlerinde Güven ve Mali Sorumluluk” başlıklı başvuruyu bu hafta yayınladı. Başvurunun, katılımcıların yalnızca onaylı kişilerden oluştuğu izinli blockchain’lere yönelik olması dikkat çekti.

Açıklamalarda node’ların yönetimi ve faaliyetleri ile ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

“İzinli defterlerde dahi katılımcı bir node, adalet politikasını ihlal edebilir, mesela hack’lendiği için. Veya yazılımı hatalı veya operatörü sahtekâr olduğu için. Prensipte izinli defterlerde node’ları adalet politikasının ihlali durumunda sorumlu tutmanın daha kolay olması gerekir. İhlalci node ifşa olduğunda para kaybedebilir, defterden atılabilir veya dava edilebilir. Fakat pratikte sistemin içindeki adalet ihlali fırsatlarını azaltmak ve bunları gerçekleştikleri sırada saptamak, çözülmesi oldukça zor olan bir sorundur.”

Benzeri sorunlu davranışlar arasında işlem sansörü ve node’lar içinde “işlemleri düşürme veya tekrar sipariş etme” gibi aktiviteler de bulunuyor. Oracle’ın sunduğu patent başvurusunda bu sorunları çözecek bir yöntemden bahsediliyor. Buna göre blockchain startup’ı Tendermint’in geliştirdiği açık kaynaklı kodun değiştirilmiş bir sürümünü kullanan bir sistem oluşturulacak.

Kayıtlara bakıldığında Oracle’ın şu ana kadar yaptığı bir diğer patent başvurusunun “Mali Sorumluluk ve Güven” olduğu görülüyor. Geçtiğimiz sene yapılan haberlere göre yazılım şirketi o yıl da bir patent başvurusu yapmıştı. O başvurunun ise aş akışı sürecinde veri doğrulamasında blockchain’lerin kullanılmasıyla ilgili olduğu aktarıldı.

Kaynak:Coin Turk