İsveç, dünyada nakit paranın kullanılmadığı ilk ülke olma planı doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

Bu durum dijital paralar için iyiye işaret olsa da (her işlem incelendiği için) gizlilik kaygıları gibi çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Buna rağmen ülke yetkilileri, bitcoin’in geleneksel sistemdekine benzer bir güvenlik vaat ettiği görüşünde.

Potansiyel faydalar

İşlenebilir kişisel verilerden yoksun ve fiziksel olarak kontrol edilmek zorunda olması sebebiyle nakit para kullanımı, şirketlere kâr getirmiyor. Güncel verilere göre ülkedeki 1600 banka şubesinden 900’ü artık kasasında nakit para tutmuyor ve nakit para yatırımlarını kabul etmiyor.

ATM’lerin ve dolaşımdaki kron’ların sayısı da giderek düşüyor. Öyle ki, 2009’da 106 milyar olan kron sayısı, 2016’da 60 milyara düştü. Sonuç olarak ülkede hükümet destekli dijital para fikri oldukça rağbet görürken bitcoin de yoğun bir şekilde kullanılıyor.

İsveç’te kartlar, ödeme yöntemlerinin en başında geliyor. Bunun yanı sıra mobil bir uygulama sayesinde eş zamanlı olarak banka havalesi yapılabiliyor. İsveçli öğretim görevlisi Louise Henriksson:

“Artık hiçbir şey için nakit kullanmıyorum. Buna ihtiyacınız yok. Mağazalar da bunu istemiyor, bankaların çoğunda nakit para bile yok. Şekerleme veya kâğıt almak için dahi kart veya telefon kullanmalısınız.”

Efsanevi müzik grubu ABBA’nın gitaristi Bjorn Ulvaeus ise kişisel güven(siz)lik gerekçesiyle hiç nakit taşımadığını ve “nakitsiz bir ülke” fikrine sıcak baktığını vurguluyor.

Nakitsiz bir hayatın en büyük dezavantajlarından birinin banka hesabı ve akıllı telefonu olmayan vatandaşların sistem dışı kalması olduğu savunulabilir. Öte yandan Norveç ve Danimarka’nın da tıpkı İsveç gibi nakit paraya sırtını döndüğü biliniyor. Öyle ki, Danimarka hükümeti 2030 yılını “kâğıt parayı tamamen tedavülden kaldırmak için son tarih” olarak belirledi. İskandinavya’da blockchain uygulamaları da oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Kaynak:Coin Turk