Küresel dijital tahsil platformu MasterCard, ödeme altyapısına blockchain’i entegre etmeye hazırlanıyor.

Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi bu hafta, bir finans devi tarafından “tekbiçimli ödeme sistemi” adı altında yeni bir sistem için bir patent başvurusu yapıldığını kamuoyuna duyurdu. Bu sistemin, şirketler arasında gerçekleşen ödemelerle ilgili bazı uyuşmazlıkların azaltılmasına yardım etmesi hedefleniyor. Büyüyen veri depolama talebini ve toplam işlem hacmini de kapsayan sistem dahilinde birkaç özel konunun da olduğu belirtildi.

Dünya genelinde bir hayli yaygın bir şekilde faaliyet gösteren ünlü şirket MasterCard başvurusunda, böylesi bir sistemin blockchain temelli bir dijital hesap cüzdanını içerebileceğine dikkatleri çekti.

Başvuru şu şekilde ayrıntılandırıldı: ” Bazı somut örneklerde görüldüğü üzere herhangi bir dijital hesap cüzdanı, kullanıcılar ve yapılan işlemlerle ilgili verileri saklamak için blockchain temelli olarak yapılandırılabiliyor. …Bu noktada belirtilene göre bahsi geçen veriler; satın alma talimatlarını, faturaları, işlem verilerini, cüzdanda depolanan ve güvenlik hususunda oldukça önem arz eden diğer verileri içerebiliyor.”

MasterCard blockchain’in; dijital hesap cüzdanına yapılan bütün değişiklikleri, doğrulanabilir ve kesin bir veri kaydı oluşturmak suretiyle, kendiliğinden kaydedebileceğini açık bir şekilde ifade etti. Bunun sonucunda ise kötü niyetli kullanıcılar, sistemde art niyetli işlemler yapamayacak. Başka bir deyişle, herkes için daha güvenli bir platformun blockchain teknolojisiyle mümkün olduğuna işaret edildi.

Ayrıca, fikir hakkı blockchain teknolojisine yelken açmaya hazırlanan MasterCard tarafından üstlenilen bu başvuru; birincisi 2014 yılına uzanan, Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisine yapılmış başvurular serisinin en güncel şeklini temsil ediyor. Ofis en son, kripto para temelli ödemelerle ilgili yapılmış olan bir başvuruyu, geçtiğimiz ağustos ayında kamuoyuna bildirmişti.

Kaynak: CoinTurk