Küresel pazardaki malların yaklaşık olarak %90’ı her yıl deniz nakliyesi ile taşınıyor. Bu pazarın en büyük paydaşlarından olan Maersk Line kıtalar arası dolaşan gemilerini ve yüklerini takip etmek için IBM’nin blockchain altyapısını kullanmaya başlıyor.

Maersk’ten yapılan açıklamaya göre; “Taşımaya başlanan bir konteynır dünya üzerinde 200 farklı nokta ile etkileşime geçip otuza yakın damga ve onay belgesi almış oluyor. Bu etkileşimler onaylar sırasında hem zaman kaybı oluyor, hemde bu belgelere yüksek bedellerde ödeme yapmak zorunda kalıyor. Şirket blockchain teknolojisine geçerek gerekli olan belgelerin onaylı bir kopyasını sisteme yükleyecek ve erişimine izin verilen herkes bu belgeyi görebilecek bu sayede süreç hızlanacak ve evrak işlerinden kurtulunacak.”

Maersk senede 70milyon konteynır sevkiyatı yapıyor ve sisteme şimdilik 10milyon konteynırlık bölümü geçiriyor. Bütün konteynırları sisteme dahil etmek bir kaç seneyi alacak. Sistemin tam kullanılır hale gelmesinden sonra sistem bir kaç sene içerisinde kendini amorti edecek.

IBM News Room