İsviçre’nin Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversitesi bitcoin kabul etmeye başladı.

Devlet kurumları, öğrencilerle ilgili ödemeleri kripto para olarak Bitcoin Suisse AG ortaklığı ile kabul etmeye başladı. Beklendiği üzere üniversitenin kendisi Bitcoin’le uğraşmayacak. Bunun yerine gelen ödemeler brokerlik firmalar aracılığıyla haftalık olarak İsviçre frangına dönüştürülecek.

Üniversite “Döviz oranlarındaki kayıpları ve para birimi değişimleri riskini Bitcoin Suisse AG üstüne alacak” ifadesinde bulundu.

Yine de öğrencilerin bu sistemi hemen kabul etmesi beklenmemektedir. Açıklamanın ifade ettiği üzere sadece finans konusunda tutkulu olanların veya bu alanda eğitim almak isteyenlerin bu ödeme yöntemini seçmesi beklenmektedir.

Bu hareket sayesinde üniversite, King’s College New York, Kıbrıs Nicosia Üniversitesi ve İngiltere Cumbria Üniversitesinden sonra yüksek eğitim kurumları arasında bitcoini alternatif ödeme olarak kabul edilen en son devlet yüksek öğretim kurumu haline gelmiştir.

Üniversitenin güncel teknolojiye gösterdiği ilgi düşünüldüğünde bu hareket çok da şaşırtıcı olmamaktadır.

Lucerne’deki araştırmacılar ethereum temelli kimlik çözümlerinin Zug şehrinde yayılması da dahil olmak üzere birden fazla blockchain girişiminde yer almaktadır. Üniversite aynı zamanda, İsviçre’de şirketler ve startuplarla çalışan ve kâr amacı gütmeyen Kripto Vadisi Birliğinin de üyeleri arasında yer almaktadır.

Kaynak: Coin Desk