İsrail’in en büyük bankası dijital banka garantileri yaratan blokchain temelli bir platform geliştirmek için yazılım devi Microsoft ile birlikte çalışıyor.

Times of Israel‘e göre, Bank Hapoalim -ülkenin en varlıklı bankası- büyük ölçüde kağıt üzerinde olan bu süreci dijital ortama aktarmaya çalışıyor. Bildirilenlere bakılırsa projenin yapım aşamasındaki tartışmalarda İsrail Bankası (devletin merkez bankası) var.

Hapoalim’in CEO’su Arik Pinto, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yeni süreç, Banka Hapoalim müşterilerinin fiziksel olarak şubeye gelmeden dijital, otomatikleştirilmiş ve güvenli yollarla kısa sürede güvenlik dökümanlarını almalarını sağlayacak. Blockchain teknolojisinin kullanılması, müşteri deneyimini ve bankacılık sistemine güven düzeyini önemli ölçüde artıracak.”

Proje, teknoloji devinin Blockchain çalışmalarının merkezi haline getirilen bulut bilgi işlem hizmeti Microsoft Azure üzerine kuruluyor.

Microsoft İsrail CEO’su Shelly Landsmann, girişimle ilgili: “Bu, İsrail bankacılık sektöründe gelişmiş hizmetlere erişim ve teknoloji ile iş ihtiyaçlarının birleşimini sağlayacak olan türünün ilk işbirliği olarak gösterilebilecek dijital bir devrim.” dedi.

Avustralya’nın Westpac‘i de dahil olmak üzere diğer bankalar da hareket halindeki blockchain tabanlı banka garantileri-esas borçlu tarafında yaşanan bir sorunda müvekkile kredi sağlanacak bir sistem- konusunda araştırmalara başladı.

Kaynak: Koin Bülteni