IBM ve SecureKey Technologies, dünyanın her yerindeki müşteriler için gizliliği, güvenliği ve güveni artırmaya yardımcı olmak amacıyla blockchain ve kimlik doğrulama alanında iş birliği yapıyor

 Las Vegas – IBM InterConnect – 14 Nisan 2017: IBM (NYSE: IBM) ve SecureKey Technologies, IBM Blockchain’i temel alan, yeni bir dijital kimlik ve öznitelik paylaşım ağı sağlamak üzere birlikte çalıştıklarını duyurdu. Tüketicilerin gizliliği geliştirilmiş, yüksek düzeyde güvenli ve verimli bir biçimde kimliklerini doğrulamalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlanacak olan bu ağ, bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulduğunda tüketiciler tarafından yeni banka hesapları, sürücü ehliyetleri ya da kamu hizmetleri gibi alanlarda anında kimlik doğrulaması için kullanılabilecek.

Kimlik paylaşımı için yüksek düzeyde güvenli, küresel ve kurumsal kullanıma hazır bir ekosistem oluşturmak, hem denetlenen sektörler için özel olarak tasarlanmış blockchain teknolojisini hem de gelişmiş birleşik kimlik teknolojisini gerektiriyor. SecureKey ve IBM, Linux Foundation’ın açık kaynaklı Hyperledger Fabric v1.0 çözümünü temel alan IBM’in Blockchain hizmetini kullanarak bir dijital kimlik ve öznitelik paylaşım ağı geliştiriyor. İzin verilmiş bir blockchain olarak Hyperledger Fabric, veri koruması ve gizliliğin önemli olduğu yasal düzenlemelere uygun hizmetler sağlanmasında önemli bir bileşen olma özelliği gösteriyor.

Kanada’da şu anda test aşamasında olan ağ, 2017’de uygulamaya geçtiğinde Kanadalı tüketiciler, bir mobil uygulamayı kullanarak yeni, blockchain tabanlı hizmeti seçebilecekler. Tüketiciler (ya da ağ üyeleri) seçtikleri kuruluşlarla güvenli kimlik bilgilerinden hangi bilgilerin paylaşılacağını kontrol edebilecek, bu sayede bu kuruluşlar da tüketicinin kimliğini anında ve verimli bir biçimde doğrulayabilecek ve yeni hizmetleri düzenleyebilecekler. Örneğin, bir müşteri, bankası ve kredi kurumuyla kimliğini doğrulamışsa, bankanın ve kredi kurumunun, yeni bir hesap oluşturacak bir kamu hizmeti kuruluşuyla verilerini paylaşmasına izin verebiliyor. Banka ve kredi kurumu müşterinin kimliğini doğrulamak için zaten yoğun bir araştırma yaptığından kamu hizmeti kuruluşu bilgilerin doğrulandığına güvenebiliyor ve müşteriye yeni hizmetler için onay verilebiliyor.

IBM Blockchain Genel Müdürü Marie Wieck bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “IBM’in SecureKey ve Kanada’daki büyük bankalar, telekomünikasyon şirketleri ve resmi kurumlar dahil olmak üzere dijital kimlik ekosistemi üyeleri ile gerçekleştirdiği iş birliği, kimlikle ilgili en büyük engellerin üstesinden gelinmesine yardımcı olacak. Bu yöntem kimlik doğrulamasıyla ilgili bambaşka bir yaklaşım sunuyor ve SecureKey ile birlikte blockchain teknolojisinde bunu başlatıyoruz. Bu, izin verilen blockchain ağlarının hızlandırabileceği inovasyon türü için harika bir örnek.“ dedi.

SecureKey Technologies Kurucu ve CEO’su Greg Wolfond bu yeni teknolojiyle ilgili yaptığı açıklamada: “Hyperledger Fabric’in hem kullanıcı verilerinin korunması hem de sektör ve ülkenin gizlilik kuralları bağlamında çalışmamızı sağlaması bakımından günümüzün en gelişmiş izin verilen blockchain teknolojisi olduğunu düşünüyorum. Aralarında SecureKey’in de olduğu, Hyperledger Fabric’e katkısı olan çok sayıda şirket arasında IBM, blockchain çözümlerini kısa sürede üretim aşamasına getirebileceğini kanıtlamış, en öne çıkan yenilikçi şirket konumunda… Dünyanın her yerinde müşterilerin avantajına olacak bu resmi anlaşmayı yaptığımız için çok heyecanlıyız.” dedi.

BMO, CIBC, Desjardins, RBC, Scotiabank ve TD gibi Kanada’nın önde gelen bankaları, SecureKey’e toplam 27 Milyon ABD Doları yatırım yaparak Ekim 2016’da dijital kimlik ekosistemine katıldı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Başkanlığı tarafından finanse edilen mükemmeliyet araştırma merkezi Command Control and Interoperability Center for Advanced Data Analytics (CCICADA) ve Digital ID and Authentication Council of Canada (DIACC) dijital kimlik alanındaki bu yeni yaklaşımın pazarda yerini bulması için finansman sağladı. SecureKey’in kimlik alanındaki liderliği DIACC, Privacy By Design, NIST, FIDO, OIX, Kantara ve Linux Foundation gibi sektörün liderleri ve düzenleyicileriyle iş birliği sayesinde kanıtlandı.

SecureKey Technologies hakkında

SecureKey, müşterilerin çevrimiçi hizmetlere ve uygulamalara erişimini kolaylaştıran, önde gelen bir kimlik ve kimlik doğrulama sağlayıcısıdır. SecureKey müşterilerin sahip oldukları ve güvendikleri dijital kimlik bilgilerini kullanarak, önemli çevrimiçi hizmetlerle kolaylıkla bağlantı kurmalarını sağlayacak yeni nesil, gizliliği geliştirilmiş bir kimlik ve kimlik doğrulama ağı sağlamaktadır. Genel merkezi Toronto’da bulunan SecureKey’in Boston ve San Francisco’da da ofisleri vardır. Daha fazla bilgi için lütfen www.securekey.com adresini ziyaret edin.

 IBM hakkında

IBM, kurumsal olarak oluşturulmuş güvenli, açık kaynaklı blockchain çözümlerinde liderdir. Linux Foundation’ın Hyperledger Projesi’nin ilk üyelerinden olan IBM, açık olarak yönetilen blockchain’lerin geliştirilmesini kararlılıkla desteklemektedir. IBM, IBM Bulut üzerinden sağlanan blockchain uygulamalarını hayata geçirmek için finans hizmetleri, tedarik zincirleri, Nesnelerin İnterneti, risk yönetimi, dijital hak yönetimi ve sağlık gibi birçok sektörde 400’ün üzerinde müşteriyle birlikte çalışmaktadır. IBM Blockchain hakkında daha fazla bilgi için lütfen http://www.ibm.com/blockchain web adresini ziyaret edin.

InterConnect, 20.000’in üzerinde geliştirici, müşteri ve çözüm ortağına 2000 oturum, laboratuvar ve sertifikasyonla bulut bilişimdeki en yeni gelişmelerin tanıtıldığı, IBM’in bulut ve kognitif konferansıdır. IBM, büyük veri, analitik, blockchain ve kognitif bilişim de dahil birçok uygulamayı destekleyen bulut hizmetleri ve en önemli ortaklıklarıyla hem kurumsal hem yeni kurulmuş müşterilerini başarıya götürmektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen https://www.ibm.com/cloud-computing/ web adresini ziyaret edin. Veya @IBMCloud profilinden ve #ibminterconnect etiketini kullanarak siz de sohbete katılın.